2013 Lions Tiyatro Ödüllerinin finalistleri belli oldu. İşte adaylar:
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu
Pınar Öğün – “Mi Minör” / EEMPCM Prodüksiyon
Songül Öden – “Küçük Adam Ne Oldu Sana” / Sadri Alışık Tiyatrosu
Şenay Gürler – “Kayıp” / Craft Tiyatro
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
Murat Garipağaoğlu – “Zengin Mutfağı” / İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları.
Öner Erkan – “Babamın Cesetleri” / Tiyatro Krek
Yiğit Sertdemir – “Gerçek Hayattan Alınmıştır” / Altıdan Sonra Tiyatro
Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu
Begüm Birgören – “Sonbaharı Beklerken” / Sadri Alışık Tiyatrosu
Defne Halman – “Ah Smyrna`m, Güzel İzmir‘im” / Tiyatro Pera
Defne Kayalar – “Babamın Cesetleri” / Tiyatro Krek
Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu
Ali Mert Yavuzcan – “Zengin Mutfağı” / İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları
Arda Kavaklıoğlu – “Bizim Ev” / Tiyatro Fora
Bedir Bedir – “Yalnızlar Kulübü” / İkinci Kat Tiyatro
Yılın En Başarılı Yönetmeni
Kemal Başar – “Hamlet” / CEF Tiyatro
Mehmet Birkiye – “Sessizlik” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Müge Gürman – “Çehov Makinesi” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Yılın En Başarılı Dekor Tasarımcısı
Efter Tunç – “Sessizlik” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Metin Deniz – “Adalet Sizsiniz” / Perdeci Oyuncuları
Yiğit Sertdemir – “Katilcilik” / Altıdan Sonra Tiyatro
Yılın En Başarılı Kostüm Tasarımcısı
Duygu Türkekul – “Vişne Bahçesi / İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları
Sadık Kızılağaç – “Sıkıyönetim” / Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatroları
Şirin Dağtekin Yenen – “Çehov Makinesi” ve “Sessizlik”
Yılın En Başarılı Müzik Tasarımcısı
Cevanşir Guliyev – “Küçük Adam Ne Oldu Sana” / Sadri Alışık Tiyatrosu
Çiğdem Erken – “Zengin Mutfağı” / İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları
Okay Temiz – “Nakşıdil Sultan” / Tiyatro Ayna
Yılın En Başarılı Koreografı
Müge Gürman – “Çehov Makinesi” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Sibel Erdenk – “Küçük Adam Ne Oldu Sana” / Sadri Alışık Tiyatrosu
Yeşim Alıç – “Nakşıdil Sultan” / Tiyatro Ayna
Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı
Önder Arık – “Sessizlik” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Şahika Tekand – “Oyun” / İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları
Yüksel Aymaz – “Nakşıdil Sultan” / Tiyatro Ayna ve “Hamlet” / Tiyatro CEF
Yılın En Başarılı Oyun Yazarı
Meltem Arıkan – “Mi Minör” / EEMPCM Prodüksiyon
Ümit Denizer – “Adalet, Sizsiniz” / Perdeci Oyuncuları
Yiğit Sertdemir – “Gerçek Hayattan Alınmıştır” / Altıdan Sonra Tiyatro
Yılın En Başarılı Yapımı
“Çehov Makinesi” – İstanbul Devlet Tiyatrosu
“Mi Minör” – EEMPCM Prodüksiyon
“Oyun” – İst. Büyükşehir Bel. Şehir Tiyatroları
50. Yıl Özel Ödülü
Ali Poyrazoğlu,
Yıldız Kenter
Seçici Kurul Üyeleri
Üstün Akmen (Seçici Kurul Başkanı-Yazar-Tiyatro Eleştirmeni/Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkanı);
Hasan Anamur (Tiyatro Eleştirmeni/Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkan Yardımcısı)
Refika Sezik (İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Edebiyat Dersi Emekli Öğretim Görevlisi)
Cem Duygulu (Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Eski Öğretim Görevlisi)
Eser Rüzgar (Tiyatro Eleştirmeni)