Kadifekale’deki Antik Tiyatroya İlk Kazma Vuruldu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

fft16_mf2508753Kadifekale’deki Antik Roma Tiyatrosu kazı alanında kamulaştırma yıkımlarının ardından ‘arkeolojik çalışma’ başladı.

Kadifekale’deki 16 bin kişilik dev antik tiyatroda   Antik Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibi tarafından yürütülecek kazılar başladı. Kazılarda, Antik Tiyatro’ya dair önemli bulguların gün yüzüne çıkarılması hedeflenirken, kamulaştırılıp yıkılan evlerin molozların altından ise tiyatronun sahne duvarı ve kulis kapısı daha önce ortaya çıkmıştı.

SAHNE DUVARI ORTAYA ÇIKTI BİLE…

Gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun ortaya çıkarılması için 12 bin 972 metrekarelik alan üzerindeki 164 adet parsel için kamulaştırma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 11.4 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedi.

ARKEOLOJİ VE TARİH PARKI OLACAK

Proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yüzey araştırması yapılarak tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile Antik Tiyatro’nun gerçek yeri tam olarak tespit edildi. 1/1000 ölçekli ‘Kadifekale-Tiyatro ve çevresi koruma amaçlı imar planı’nda 2’inci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş alanların ‘Arkeoloji ve Tarih Parkı’ olarak düzenleneceği bildirildi.

ROMA DÖNEMİ ESERİ, 16 BİN KİŞİ KAPASİTELİ

Kadifekale’deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917 -1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter’ın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor.

Eski kaynaklarda, Erken Hıristiyanlık yani Roma İmparatorluğu’nun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarp’ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi tiyatronun çağdaş koruma yöntemleriyle desteklenmiş onarım projeleriyle kamusal organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir etkinlik merkezi haline getirilmesini hedefliyor.

Radikal

Paylaş.

Yanıtla