Devlet Tiyatroları’ndan “Macbeth’e Sansür” Açıklaması

macbethMimesis Haber /Geçtiğimiz günlerde tiyatro kamuoyunda gündeme gelen ve tartışmalara sebep olan, DT Kasım ayı programından Macbeth oyununun çıkarılması iddiaları ile ilgili olarak DT internet sitesinden resmi bir açıklama yayınlandı.

Oyunun Kasım ayı programından çıkarılmasının bir sansür girişimi olmadığının yalnızca teknik sebeplerle böyle bir değişikliğe gidildiğinin vurgulandığı açıklamanın tam metni şöyle;

“Yazılı ve görsel medyada ‘Macbeth’ adlı oyun üzerinden kamuoyunu yanıltan, spekülatif haberler yapılmaktadır. Devlet Tiyatroları olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Uzun yıllar Devlet Tiyatrolarının repertuvarında bulunan Shakespeare’in ‘Macbeth’ isimli oyununun kaldırılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kasım ayı taslak planında olan oyunun dekoru, aynı sahnede Türkiye prömiyeri yapacak bir başka Shakespeare oyununun genel provalarına teknik engel oluşturduğu için, ‘Macbeth’ adlı oyun olası seyirci mağduriyeti de öngörülmek suretiyle Aralık ayı programında ek 2 hafta olarak planlanmıştır.

Tamamen teknik nedenlerden dolayı yapılan bu tür bir değişikliğin henüz taslak halinde ve ilan edilmemiş olan Kasım ayının ikinci yarı programından çıkartılmış gibi gösterilerek kamuoyunda ‘sansür’ algısı oluşturmaya yönelik haberleştirilmesi, tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür.

Devlet Tiyatroları üzerinde sistematik bir şekilde yanlış algı oluşturmaya çalışan bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz. “