Kadın Patronlar Tiyatro Sahnesinde

kadin-patronlar-tiyatro-sahnesinde-7637137_x_oİzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Kadın Komisyonu, kurdukları tiyatro kulübünde ilk oyunu sahneye koydu. Kadın patronlar Turgut Özakman’ın ‘Ah Şu Gençler’ adlı eserinden uyarladığı ‘Laftan İbaret’ oyunuyla elde edecekleri geliri sosyal sorumluluk projelerinde kullanacak.

İZSİAD Tiyatro Kulübü Ege Palas Oteli’nde bir basın prömiyeri yaptı. Tiyatro Kulübü, yönetmen Fatih Alkın’ın ünlü yazar Turgut Özakman’ın ‘Ah Şu Gençler’ adlı eserinden uyarladığı ‘Laftan İbaret’ oyunuyla 3 Ekim tarihinde İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sezon prömiyeri yapacak. Oyunun geliri İZSİAD’ın sosyal sorumluluk projelerinde kullanılırken, İZSİAD Tiyatro Kulubü, daha sonra derneğin de üyesi bulunduğu TÜRKONFED çatısı altındaki SİAD’ların, sosyal sorumluluk projelerine gelir sağlamaları amacıyla Türkiye’yi şehir şehir dolaşarak, oyunu sergileyecek.

Sanat ve sosyal sorumluğu bir araya getiren bu projenin örnek olduğunu belirten İZSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kadın Komisyonu Başkanı Mukaddes Çelik, “Daha önce çeşitli sanatsal faaliyetlerle hem sanata hem de çeşitli yerlere destek oluyorduk. Kadın Komisyonu’muzda ‘Biz bir oyun hazırlayalım ve tüm illerde oynayalım’ düşüncesi oluştu. İlk önce Tiyatro Kulübümüzü kurduk. Ardından Fatih Altın Beyle proje üzerinde konuştuk. Oyun belirlendi, roller dağıtıldı. Yaklaşık 6 ayı aşkın süredir prova yapıyoruz. Hepimiz amatörüz. Oyuncuların yarısı iş kadını, yarısı da üyelerimizin eşleri ve kızları. Zamandan, ailelerimizden fedakarlık ederek projeyi bugüne getirdik. Şimdi 3 Ekim’de İzmir’de prömiyer yaptıktan sonra TÜRKONFED çatısı altında diğer illerdeki SİAD’ların organizasyonuyla oyunu izleyicilerle buluşturacağız. Biz hiçbir ücret almayacağız. O SİAD’lar elde edilen geliri sosyal sorumluluk projelerinde kullanacak” dedi.

Oyunu Turgut Özakman’ın ‘Ah Şu Gençler’ oyunundan esinlenerek sahneye koyduğunu ifade eden Yönetmen Fatih Altın ise şunları söyledi:

“Sayın Özakman’ın ‘Ah şu Gençler’ oyunu kuşak çatışmasını ve farklılıkları mizahi dille anlatan çok güzel bir oyun. O oyun 80’li yıllarda geçiyor. Biz onu modernize ederek, farklı bir bakış aşısıyla ‘Laftan İbaret’ olarak sahneye koyuyoruz. 6-7 aydır çalışıyoruz. İşin sosyal projesi yanında izleyenler çok keyifli, bol kahkahalı bir iki saat geçirecek.”

İZSİAD Tiyatro Kulubü ile gurur duyduğunu söyleyen İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Hem kadın üyelerimiz, hem eşlerimiz ve kızlarımız çok güzel bir iş başardı. Olayın sanatsal boyutu tabii ki amatörce ama amacı çok önemli. Sanatı, sosyal sorumlulukla birleştirip, çok güzel ve faydalı işler için kaynak yaratacaklar. İzmir’den tüm ülkemize sanat ve barış adına seslenecekler. Hem İZSİAD olarak, hem de Yönetim Kurulu’nda bulunduğum TÜRKKONFED olarak sonuna kadar onları destekleyeceğz. TÜRKONFED Başkanımız Sayın Tarkan Kadaoğlu da geçtiğimiz günlerde İzmir ziyaretinde provayı seyretti ve çok beğendi. Diğer illerdeki SİAD’lardan şimdiden talepler var. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, bu etkinlik barış adına da önemli” dedi.

Haberler