Strange Fruit Tiyatro Topluluğu’ndan “Swoon!”

Mehmet K. Özel

şimdi tam hatırlamıyorum, ne zaman nerede gördüm; strange fruit adında sokakta performans yapan avustralyalı bir nouveau cirque /cirque contemporain (yeni/çağdaş sirk) topluluğunun fotoğrafını görmüş, cep telefonumla çekmiş ve uzun süre telefonumun arka planı yapmıştım. arada sırada sitelerine girer, gösterilerinin kısa videolarına, fotoğraflarına bakar; avrupa’ya turneye çıktıklarında keşke türkiye’ye de uğrarsalar diye hayal ederdim.

çanakkale savaşı’nın 100. yılı dolayısıyla gerçekleşen “australia in turkey” kapsamında birçok başka kültürel etkinliğin yanısıra strange fruit tiyatro topluluğu da istanbul’a geldi; bu hafta istanbul’dalar. bu akşam ilk gösterileri “swoon”u ortaköy’de boğaza nazır sahnelediler; muhteşemdiler.

çok basit bir fikirle (esneyen sırıkları üzerindeki insanlar) yola çıkıp, rahatlıkla biteviyeliğe düşebilecek bu fikri en uç noktasına kadar götürerek, çeşitlendirerek, bu fikirlerden hikayeler yazarak harikalar yaratıyorlar.

bu akşam sahneledikleri “swoon!” kısa, küçük hikayelerden oluşuyor. toplamda sadece yarım saat. sadece sırık üzeri değil, öncesi ve sonrası da oyunun önemli bir parçası; prolog – dört oyuncunun seyircinin arasında dolaşarak sahneye gelişleri, kendilerini bize tanıtmaları; kısa hikayelerden oluşan esas bölüm; ve epilog olarak selam veriş.

her bir dakikası ince ince örülmüş; boşa geçmiyor; bir oyuncuya bakarken diğerini kaçırdığınıza üzülüyorsunuz.

oyuncular sadece sırık üzerindeki esneklikleri ve akrobatiklikleriyle değil, mimik ve jestleriyle de çok yetkinler. hepsi birer palyaço; her birinin özgün bir karakteri var; kısa hikayelerde bu karakterler baştan itibaren kendilerini gösteriyorlar.

ülkemizin zor günler geçirdiği bu dönemde bir nebze de olsa nefeslenmek iyi geliyor. hele de boğaz kıyısında daha iyi oluyor.

strange fruit önümüzdeki günlerde diğer gösterileri “the spheres” ile zorlu center’da olacakmış. facebook’taki australia in turkey sayfasını takip edin, gün ve saatleri öğrenin; sakın bu muhteşem topluluğu kaçırmayın..

Danzon  tarafından yazılan diğer yazılar.

Yorum


işlemi tamamlayınız: