27. Ankara Film Festivali Sansürle Başlıyor

510Uluslararası Ankara Film Festivali Roboski belgeseline uygulanan sansüre dair tartışmalarla perde açıyor.

Festivalin ilk jürisinden Necati Sönmez elemeyi geçen bir filmin eser işletme belgesi olmadığı için programdan çıkarılacağı öğrendiğinde jürilikten istifa ettiğini açıklamıştı. Sönmez’in yerine Şükrü Küçükşahin jüri oldu.

Roboski filmine sansür

Söz konusu film, Roboski katliamına dair bir belgesel olan Hatırlıyorum (Bîra Mı’têtın) olduğu ortaya çıktı. Bakanlıktan kayıt-tescil belgesi almayı kabul etmedikleri için festival yönetimi tarafından belgeselin programdan çıkarılmasını Festival Başkanı İnci Demirkol, sansür değil, “yönetmeliğin teknik ve hukuki gereklilikleri” olarak tanımlamıştı.

Festivalden açıklama: Sinemacılar ve Bakanlık çözmeli

Festivalden şu açıklama yapılmıştı:

“Söz konusu belgesel, hak sahipleri, kayıt tescil belgesi almamak yönünde verdikleri karar çerçevesinde gösterim programının dışında kalmıştır. Dolayısıyla ‘filmin içeriği nedeniyle festival programından çıkarıldığı’na dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Konu tamamen mevzuatla ilgili  olup, festivalin sansür uygulaması olarak asla düşünülemez. Kayıt tescil belgesi etrafında süren özgür sinema tartışmalarında tüm yükün festivallerin omuzlarına yüklenmesinin de yanlış olduğu kanısındayız. Türkiye sinemasının tüm paydaşları üzerlerine düşen sorumluluğu almalı, gerekli girişimlerde aktif rol üstlenmelidir. Konu tüm duyarlı sinemacıların girişimiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde çözülmelidir”

Sönmez: Festivaller üstüne düşeni yapmıyor

Sönmez ise bianet’e verdiği görüşte “Bu, topu sinemacılar ile Bakanlığa atılacak kadar basit bir şey değil” dedi.

“Bu belgeyi festivaller 10 senedir istemiyordu. Ne oldu da şimdi istemeye başladılar? Burada amaç filmleri kontrol etmek. Burada herkese düşen bir görev var. Ama Ankara Film Festivali’nin ya da diğer festivallerin üstlerine düşeni yaptığını düşünmüyorum. Benim itirazım buna boyun eğmiş olmalarına.”

İstanbul Film Festivali’nde de olmuştu

Daha önce 34. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek olan “Bir Gerilla Belgeseli Bakur/Kuzey” belgeselinin gösterimi, “Kayıt Tescil Belgesi” olmadığı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yazısı sonrasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) durdurulmuştu.

İptalin ardından bir araya gelen sinemacılar, 22 filmi 34. İstanbul Film Festivali’nden geri çekmişti. 390 sinemacı, sanatçı, sinema yazarı ile 38 meslek örgütü, festival ve sendika karar tepki gösteren ortak bir açıklama yapmıştı.

Altın Portakal’da da olmuştu

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de Gezi direnişine dair Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek adlı belgesel yarışmaya değer bulunmuş ancak festival yönetimi”Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesiyle filmi listeden çıkarmıştı. Bunun üzerine festivaldeki filmin yönetmeni belgesellerini geri çekmişti.

Bianet