“Titanik Orkestrası Duyulduğu Sürece Yaşam Bir “One-man Show’dur”

Mimesis Haber / titanikTitanik Orkestrası, yoğun istek üzerine 3. Sezonunda…

21 Mayıs, cmts, saat 18:30, Moda Sahnesi – Kadıköy

25 Mayıs, Çarşamba, saat 20:00, The Mekan – Beyoğlu (Beyoğlu Festivali)

28 Mayıs, cmts, saat 20:00, Theater 28 

( 1. Theater 28 Türk Tiyatro Festivali, Berlin / Almanya )

En iyi Yabancı Performans Ödülü,  XXIII. Uluslarası Drumev Tiyatro Festivali, Şumen – Bulgaristan,  Mayıs, 2014

  Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları, XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri,  Temmuz, 2014

“Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsü. Unutulmuş ve itilmiş bu  serserilerin amaçsız bir bekleyişle devam eden durağan yaşamları, bir trenden sandığın içinde düşen sihirbaz Harry ile birdenbire değişir. Boytchev’in bu hayalperest, küçük komik insanları, bu gizemli adamla birlikte kim olduklarını bulmaya, dünyayla bağlantı kurmaya çalışırlar. Varlık ve yokluk kavramlarının tartışıldığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırların sorgulandığı oyun, kahkahalar arasında modern insanın trajikomik durumunu gözler önüne seriyor..”

Titanik Orkestrası / Yazan Hristo Boytchev / Çeviren Hüseyin Mevsim                                  

Yönetmen Çetin Etili /  Yönetmen Yardımcısı Kadir Hasman

Dekor ve Kostüm Tasarımı Çetin Etili / Işık Tasarımı Selahattin Onan

Reji Asistanları İclal Atasoy Harun Reisoğlu

Teknik Yönetim Erkan Kaya 

Lyubka Aslı Nişancı / Doko Burak Dur /  / Luko Güney Tuncel / Meto Kadir Hasman / Harry Öner Ateş

                                      

Arasız, 1 saat 20dk

                                                   

Basından;

Yıllar boyunca unutmayacağım bir oyun. Emeğinize sağlık çocuklar.

Kenan Işık

Tiyatro Durak uzunca bir süredir sergilediği oyunu başarıyla sürdürüyor…umuda sarılmayı, umut dağıtmayı içtenlikle aktarıyorlar. Oyuncuların ve oyunun başarısında hiç kuşkusuz yönetmen Çetin Etili’nin oyun düzeni ve her karakteri insan sıcağını göz ardı etmeden artıları ve eksileriyle biçimlendirmesi büyük rol oynuyor.

Seçkin Selvi / Milliyet Sanat

Bu genç tiyatronun daha şimdiden iki ödülü var.

Aydınlık

Oyun, size soyut bir dünya kuruyor, sanki büyülü bir geminin içine girmişsiniz, oyun boyunca zamanın farkına varmıyor, zaman kavramını kaybediyorsunuz. Oyun bittiğinde nedensiz yere yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor. Mutlaka gidip izlenilmesi gereken bir oyun.

Yener Aksoy/Turnusol

Tiyatro Durak’ın yönetmeni Çetin Etili ve genç oyuncularının gösterdikleri performansa/ yoruma özellikle dikkat çekmek gerek. Oyunun mesajını iletmekte çok rahat, basit, anlaşılır, açık, esprili bir biçem kullanıyorlar. Bu da onları genç yaşlarında usta işi bir sergilemeye götürüyor. Her ne kadar bu, yönetmenin önemli bir başarısıysa da oyuncuların yorumları da birbirinden başarılı. Onlar doğaçlama taktikleriyle, felsefenin beşiği olan  (doğu ile batının harmanlandığı) bu toprakların çocukları olduklarını çok güzel kanıtlıyorlar. Tümüyle başarılı olan (ancak özelde Öner Ateş’le Aslı Nişancı’nın oyunlarına hayran kaldığım) bu oyunu, sezonun en iyi seyirliklerinden biri olarak tiyatroseverlere öneririm. Daha önce birkaç kez ülkemizde sergilendiği için izleyenler varsa da gençleri izleyin derim.

Tansu Bele/Aydınlık

Oyuncuların takım oyunu başarılı. Yazarın “ biz kimiz? “ sorusunu üslup ve yumuşaklıkla seyirciye aktarıyorlar. Seyircinin eğlenerek, tiyatronun bütün gücünü kullanırken, yaratılan karakterler olarak sıcak ve gerçek bir dünya yaratıp çevrede yanılsamalar hakkında düşünceleri sorgulayıp bizleri keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Gerçek-rüya,yaşam-ölüm, gitmek-kalmak, onlar için bir tartışma meselesi olurken, modern insanın parçalara bölünerek var oluşunu sorgulamak için “Tiyatro Durak”da “Titanik Orkestrası” sizlerin de uğraması için  aşkla ve tiyatronun büyüsüyle siz seyircileri paylaşmaya, hayatın velveleleri içinde bir”es” vermeye “durmaya-duraklamaya” bekliyor. Ertelemeyin. İzleyin.

Dündar İncesu/Tiyatroportal

Tiyatro Durak yepyeni oyunuyla seyirciyle  buluşuyor. Titanik Orkestrası  hem düşündürüp hem de kendi iç dünyasında bir sorguya yöneltiyor.

kadınkentler.com

Bu treni kaçırmayın.

Yurt Gazetesi

 

“Titanik Orkestrası”, genç,dinamik, umut dolu bir ekibin-görsel, müziksel, teatral bir başarısıydı.

Deniz Banoğlu/Aydınlık

Ses,mimik,devinim,zamanlama-bundan öte  teknik uyum açısından yeni bir tiyatronun ilk 0yununda verebileceğinin çok ilerisinde..

Robert Schild

Oyun hiçbir trenin durmadığı,unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsünden ziyade; bilinç ile bilinçdışını birleştiren insandaki izdüşümünü çağrıştırıyor. Bir yandan daha iyi bir dünya mesajını veren eser, bir yandan da bireyi öne çıkarma çabasını gözler önüne seriyor.

Yeniçağ Gazetesi

Oyun bittiğinde koltuklarından kalkarak dışarı çıkacak olan seyirci “dik durup gülümseyecektir” nihayetinde;

Bekir Avcı/Bianet

Tiyatro Durak, Çetin Etili’nin yönetiminde, Burak Dur, Bulut Akkale, Aslı Nişancı, Emel Turan, Ercan Koçak ve Öner Ateş, Selahattin Onan’dan oluşan kadrosuyla başarılı bir performans sergiliyorlar. Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan bu dört serserinin eğlenceli öyküsü izlenmeye değer.

Gülizar Şahin/BirGün

 

Batırılamayan oyun: Titanik Orkestrası

Godot’yu beklemiyor muyuz? İşte tam da beklediğimiz yerde ‘Tiyatro Durak’ karşılıyor bizi. Duymuyor musunuz seslerini? Bakın orkestra çalmaya başladı, vapurun sesi uzaklarda şimdi!

Hazel Güney/Evrensel Gazetesi

Tiyatro Durak aldığı ödüllerin hakkını veriyor: Güzel bir performans ile umut veriyor. DOKO(Burak Dur), LUKO(Güney Tuncel), METO(Kadir Hasman), LYUBKA(Aslı Nişancı), HARRY(Öner Ateş) samimi ve iyi oyunculukla seyircileri memnun ediyor. Bu tür, kendi tiyatrosunu yapmak için bir araya gelmiş gençlerden oluşan topluluklarda, oyuncuların tümüyle kontrol altına alabilecekleri tek unsur oyunculuk. Oyunu seyrettiğim gece seyircinin gençlerden oluştuğunu gördüm. Tiyatro Durak bence doğru bir tiyatro yaparak genç seyirciye tiyatro sevdiriyor. Tebrik ederim.

Melih Anık

                                                    

Yorum


işlemi tamamlayınız: