Bu Oyunun Tekrarı Yok

doğaçlamaDünyanın birçok ülkesinde uzun yıllardır ilgi gören ve Türkiye’de yaklaşık 15 yıldır kendine yer bulabilen doğaçlama tiyatronun bir örneği Adana’da sahneleniyor. Seyhan Belediyesi’nin katkılarıyla Adana’da faaliyet gösteren Umut Sahnesi ve Türkiye’de en bilindik doğaçlama tiyatro topluluklarından biri olan istanbulimpro’nun ortaklaşa gerçekleştirdikleri iki haftalık atölye çalışmasının ardından oyun 9-10 Temmuz tarihlerinde saat 20.00’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak seyirci ile buluşacak. Önceden bir kurgu olmaksızın sahne performansının anlık olarak oluşturulması ile yapılan doğaçlama tiyatro atölyesinin yürütücülerinden Mahmut Fikirsindi ile atölye çalışmaları ve doğaçlama tiyatro üzerine konuştuk.

Doğaçlama Kişinin Potansiyelinin Farkına Varmasını Sağlıyor

Doğaçlama tiyatroya Türkiye’de ön ayak olan olan istanbulimpro’nun bir parçası olan Mahmut Fikirsindi Türkiye’de hızla yayılmakta olan ve her gün biraz daha fazla ilgi gören doğaçlama tiyatronun gösteriden çok katılımcıların temel doğaçlama prensipleri ile günlük hayatlarının kesiştiği yerlerin farkında olmaları olduğunu söyledi. Katılımcıların ve bu farkındalık sayesinde önceden çalışma ezber vs. gerekmeden sahnede doğaçlama bir performans gerçekleştirdiklerini ifade eden Fikirsindi, “Kendine inanmak, kendine güvenmek, kendi potansiyelinin farkına varmak, kişiyi var eden, kişinin kendini ifadesini kolaylaştıran başka bir deyişle kendi hikayesini yaşamasına ve anlatmasına yardımcı olan kavramlardır” dedi. Bütün Adanalıları 9 ve 10 Temmuz’daki gösteriye davet eden Fikirsindi “Kendine güvenen, birlikte eğlenmeyi ve üretmeyi amaçlayan bir ekip olarak sizleri oyunumuza davet ediyoruz” dedi.

Atölye Çalışmaları Devam Edecek

Atölye’nin yürütücülerinden Adana’da faaliyet gösteren Umut Sahnesi’nin Genel Sanat Yönetmeni Şahin Kelleci çok verimli ve keyifli geçen atölye çalışmalarının bitmesine katılımcıların üzüldüklerini belirterek gösteriyi heyecanla beklediklerini ifade etti. Doğaçlama tiyatroda oyunların tekrarı olmadığını dile getiren Kelleci, “Doğaçlama Tiyatro’da metin yok kostüm yok. Her şey o gün ve o anda oluyor ve bitiyor” diyerek seyircilerin her iki gün de oyunu izleyebileceklerini ifade etti. Bu yıl atölye çalışmalarının ikincisini gerçekleştirdiklerini dile getiren Kelleci, önümüzdeki sezon da yeni atölye çalışmalarını Adana Umut Sahnesi Facebook hesabından duyuracaklarını ifade etti.

Evrensel