İranlı Tiyatro Topluluğu ‘Yanik Kervanla’ Türkiye’de İlk Kez Tatavla Sahne’de Perde Açıyor

yanikkervanla (5)Mimesis Haber / İranlı tiyatro topluluğu ‘’Yanik Kervanla’’, Ekim ayından itibaren İstanbul’da perde açıyor.

İran’da sanatsal çalışmalar yapan Abdulkadir Maraqi Kültür Merkezi’nin sahnelediği ‘’Çıplak Ayak, Çıplak, Avuçta Bir Kalp (Yanik Kervanla)’’ isimli oyun 4-5 Ekim’de Tatavla Sahne’de seyirciyle buluşacak.

‘’Yanik Kervanla Tiyatro Topluluğu’’ dünya çapında beğeni toplayan ve ödüllü oyun ‘’Çıplak Ayak, Çıplak, Avuçta Bir Kalp (Yanik Kervanla)’’ ile ilk kez Türk tiyatro izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Alireza Kushk-Jalaly’in yazdığı oyunun yönetmenliğini Masoumeh Hobabi üstleniyor. Atefeh Saei oyunu Farsça’dan Türkçe’ye çevirdi ve Masoumeh Hobabi oyunun dramaturgluğunu yaptı. İranlı oyuncu Hojat Moghadam ise tek kişilik performansıyla sahnede olacak.

Almanya’da yaşayan Türk soylu Müslüman bir ailenin ırkçı bir hareketin çıkardığı yangında kurban gitmesini konu alan oyunu yazar Jalaly, ilk 1993’te Almanca olarak yazdı. Oyun , 650’den fazla İngiliz, Fars ve Alman dillerinde uygulanarak dünya çapında gösterime girdi.

Büyük beğeni toplayan ‘’Çıplak Ayak, Çıplak, Avuçta Bir Kalp (Yanik Kervanla)’’ 4 Ekim Salı ve 5 Ekim Çarşamba saat 20:30’da Tatavla Sahne’de tiyatro izleyicisinin karşısında olacak.

‘SINIRLARIN MANASI YOK’

İran’da sanatsal çalışmalar yapan Abdulkadir Maraqi Kültür Merkezi’nin projesi olarak hayata geçen Yanik Kervanla, sezon boyunca İstanbullu sanatseverlerin karşısında olacak.

Ekip, bu projeyi neden İstanbul’da hayata geçirdiklerini şu cümlelerle ifade ediyor: ‘’İran ve Türkiye halkını ortak kültürde buluşturmak istedik. Aslında çok ’insani’ bir düşünceyle çıktık yola. Umudumuz her iki halkın birbirini iyi tanımasıdır. Türk kardeşlerimizin derdi bizim derdimizdir. Sınırın manası yok. İnsan , sınırsız mevcut gölgeyle ışık arasında bir düşüncedir; tam net değildir. İnsan, büyük ve derin bir soru… Biz bu sorunun sarhoşluğunda yaşıyoruz ve bizim için cevap bulmak bilgelikti. Siz de davetlisiniz bu akıl keyfine…. İran’dan muhteşem bir hediye…’’

4 Ekim Salı ve 5 Ekim Çarşamba 20:30’da perde açacak olan oyunun biletlerini biletix ve Tatavla Sahne gişesinden temin edebilirsiniz.

İLETİŞİM İÇİN:
Nil Görkem Gün – 05557354049

Yorum


işlemi tamamlayınız: