Gezen: Hayır Oyu Vermemize Engel Değil

2b6bb892d439298d_480x270 (1)Adını taşıyan Sanat Merkezi’nin kundaklanmasıyla ilgili olarak konuşan Müjdat Gezen, “Terör polisi görüntüleri izledi. Bu terör suçuna giriyor” dedi.

Çok sayıda sanatçının da destek için geldiği Sanat Merkezi’nde konuşma yapan Müjdat Gezen, “Yangınlar, alevler bizim içimizdeki alevleri söndüremez. İçimizdeki ateş farklı bir ateş. Atatürk ateşi, Cumhuriyet ateşi… Ona bir şey olmuyor. Yalnız birazdan izleyeceğiniz görüntüde bu okulun neden yanmadığını, koruyucusunun kim olduğunu çok   güzel göreceksiniz. Çok hoşunuza gidecek o görüntü. Alevlerin arasında bronzdan Atatürk silüetini çok net göreceksiniz. Burası dünyanın ilk ve tek parasız özel okulu 26 yıldır. Burada adı geçen gazete ve Burhan Kuzu böyle bir fiştik atıyor. Yine Akit gazetesi bundan 2-3 yıl önce bana böyle bir şey yaptığında koruma istemiştim ama emniyet vermemişti. Akit’in yaptığı son haberden sonra emniyetten bana telefon geldi ‘koruma ister misiniz’ diye. Okula, eve ve tiyatroya koruma teklifini kabul ettim” dedi.

“TERÖR POLİSİ GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİ”

“Bu bizim ‘hayır’ oyu vermemize, ‘hayır’ için topyekün birleşmemize engel olamaz” diyen Gezen, “Burada önemli olan hükümetin bunlara yol veriyor olması. Çünkü biz Anayasa’nın, en baş kişisi tarafından çiğnendiği bir ülkede yaşıyoruz. Burası eski Teksas var ya, onu geçmiş durumda. Yani hükümet “devam edin siz, nasıl olsa mahkemelerde elimizde,siz devam edin…” diyor. Ama bu böyle devam etmez. Çünkü ‘hayır’ oylarının yapılan bütün anketlerde önde olması bunları çok ürkütüyor” diye konuştu.

Gezen, “Okulun dışındaki tahta parçaları yandı. Ama okulun koruyucusu engelledi ve okulumuza hiçbir şey olmadı. Dersler şu an devam ediyor. Terör polisi görüntüleri izledi. Bu terör suçuna giriyor. Hiçbir şey olacağı da yok. Avukatımız Akit gazetesine ve Burhan Kuzu’ya davayı açmıştı” şeklinde konuştu.

“BU SALDIRIYI DA HEP BERABER KINIYORUZ”

Destek için gelenler arasında yer alan ünlü oyuncu Şevket Çoruh ise “Ben ve arkadaşlarım bu okuldan mezun olduk. Türkiye’de sanata  ve kültüre katkıda bulunmaya çalışıyoruz.  Okulumuza yapılan alenen faşist bir saldırıdır. Bu saldırıyı da hep beraber kınıyoruz” şeklinde konuştu.

“HUKUK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Avukat Celal Ülgen ise “Direnen, ‘hayır’ oyu vereceğini söyleyen, Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak isteyen herkesin üzerinde bir baskı var. Baskıların en yoğunu nedense Müjdat Gezen üzerinde. Biz mücadelemize devam ediyoruz. Halk oylamasına gidilirken halkın huzur içinde olması o siyasi iktidarın namusudur. Siyasi iktidar namusuna sahip çıkmıyor. Yani kundaklamanın olmaması gerekiyor, baskıların olmaması gerekiyor, hayır oyu verenlerin gözaltına alınmaması gerekiyor. Müjdat Gezen sanat merkezinin kundaklanmasından söz ediyoruz. 16 Nisan’ı geçemezsek Türkiye Cumhuriyeti’nin kundaklanmasından söz edeceğiz. Bu nedenle biz hukuk mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

“HEDEF GÖSTERENİ BELLİ, YAKANI DA BELLİ”

Destek için gelen gazeteci Yılmaz Özdil ise, “Bu işin azmettiricisi belli, hedef göstereni belli, yakanı da belli. Türkiye’de faili meçhul diye geçiyor. Bunların hepsi faili meşhur. Müjdat Gezen öğretmeni ve öğrencileri açısından bir madalyadır ama mevcut iktidar açısından tarihi bir lekedir” diye konuştu.

“KENDİ İMKANLARIMLA ATEŞİ SÖNDÜRDÜM”

Güvenlik görevlisi Mahmut Aksı ise yaşananları anlattı. Aksı, “Aniden bir ses geldi ve her taraf alev oldu. Hemen dışarı çıktım, bahçe hortumu ile müdahale ediyorum bir yandan da itfaiyeyi arıyorum. İtfaiyeye gelene kadar kendi imkanlarımla ateşi söndürdüm” diye konuştu.

Gerçek Gündem