Bu sene ikincisi düzenlenen Wan Tiyatro Festivali devam ediyor. 10 ile 20 Ekim arası gerçekleşen festivalde dün(13 Ekim) İstanbul’dan konuk edilen iki topluluğun oyunlarıyla devam edildi. Saat 16:00 Şa Performans topluluğunun Kürtçe oyunu Ji Akademîyê Re Raporek adlı oyunu sergilendi. Akşam saat 20:00’de de Mezopotamya Dans topluluğunun 4 Kapı 40 Makam oyununu sahneye taşındı. Seyircinin ilgisinin yoğun olduğu gözlenen festival bugün iki oyunla devam edecek. 20 Ekim gününe kadar devam edecek festivalin bundan sonraki programını aşağıda paylaşıyoruz.
DANS: 4 KAPI 40 MAKAM
GRUP: Mezopotamya Dans (İSTANBUL )
SÜRE: 35 dk
KAREOGRAFİ: Yeşim Coşkun
MÜZİK: Cavit Murtezaoğlu
TARİH/SAAT: 13 Ekim Pazar 20:00
TARİH/SAAT: 14 Ekim Pazartesi 16:00
NAV : 4 KAPI 40 MAKAM
GRUP: Mezopotamya Dans (STENBOL )
WEXT: 35 dk
KAREOGRAFÎ: Yeşim Coşkun
MUZÎK: Cavit Murtezaoğlu
DÎROK/SAET: 13 Cotmeh Yekşem 20:00
DÎROK/SAET: 14 Cotmeh Duşem 16:00
OYUN: Dê Bigîjin Hevdu
GRUP : Koma Şanoya Textê Reş (ROJHILAT)
DİL: Kürtçe
SÜRE: 45 dk
YAZAR: Resûl Bangîn
YÖNETMEN: Resûl Bangîn
TARİH/SAAT: 14 Ekim Pazartesi 20:00
TARİH/SAAT: 15 Ekim Salı 16:00
LÎSTIK: Dê Bigîjin Hevdu
KOM: Koma Şanoya Textê Reş (ROJHILAT)
ZİMAN: Kurdî
WEXT: 45 dk
NIVÎSKAR: Resûl Bangîn
DERHÊNER: Resûl Bangîn
DÎROK/SAET: 14 Ekim Duşem 20:00
DÎROK/SAET: 15 Ekim Sêşem 16:00
OYUN: Du Jin Du Lîstikvan
GRUP: Teatra Nupelda (VAN)
DİL: Kürtçe
SÜRE: 75dk
YAZAR: Anna Straegola
YÖNETMEN: Şıvan Ulaş
TARİH/SAAT: 15 Ekim Salı 20:00
LÎSTIK: Du Jin Du Lîstikvan
KOM: Teatra Nupelda (VAN)
ZİMAN: Kurdî
WEXT: 75 dk
NIVÎSKAR: Anna Straegola
DERHÊNER: Şivan Ulaş
DÎROK/SAET: 15 Cotmeh Sêşem 20:00
OYUN: Tırnak İçinde Hizmetçiler
GRUP : Tiyatro Hemhal (İSTANBUL)
DİL: Türkçe
SÜRE: 90 dk
YAZAR: Hakan Emre Ünal
YÖNETMEN: Hakan Emre Ünal
TARİH/SAAT: 16 Ekim Çarşamba 16:00
TARİH/SAAT: 16 Ekim Çarşamba 20:00
LÎSTIK: Tırnak İçinde Hizmetçiler
KOM: Tiyatro Hemhal (STENBOL)
ZİMAN: Türkçe
WEXT: 90 dk
NIVÎSKAR: Hakan Emre Ünal
DERHÊNER: Hakan Emre Ünal
DÎROK/SAET: 16 Ekim Duşem 16:00
DÎROK/SAET: 16 Ekim Duşem 20:00
OYUN: Rulet
GRUP: Tiyatro Mephisto (VAN)
DİL: Türkçe
SÜRE: 90 dk
YAZAR: Kosta Kortidis
YÖNETMEN: Edip Kamacı
TARİH/SAAT: 17 Ekim Perşembe 16:00
LÎSTIK: Rulet
KOM: Tiyatro Mephisto (WAN)
ZİMAN: Tirkî
WEXT: 90dk
NIVÎSKAR: Kosta Kortidis
DERHÊNER: Edip Kamacı
DÎROK/SAET: 17 Cotmeh Pêncşem 16:00
OYUN: Bir Kadın Uyanıyor
GRUP: Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (İSTANBUL )
DİL: Türkçe
SÜRE: 100 dk
YAZAR: Sevilay Saral
YÖNETMEN: Sevilay Saral
TARİH/SAAT: 17 Ekim Perşembe 20:00
TARİH/SAAT: 18 Ekim Cuma 16:00
LÎSTIK: Bir Kadın Uyanıyor
KOM: Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (STENBOL)
ZİMAN: Tirkî
WEXT: 100 dk
NIVÎSKAR: Sevilay Saral
DERHÊNER: Sevilay Saral
DÎROK/SAET: 17 Cotmeh Pêncşem 20:00
DÎROK/SAET: 18 Cotmeh În 16:00
OYUN: Pîrê û Rovî (çocuk oyunu)
GRUP: Amed Şehir Tiyatrosu
DİL: Kürtçe
SÜRE: 30 dk
YAZAR: M.Malmîsanij
YÖNETMEN: Elvan Koçer
TARİH/SAAT: 18 Ekim Cuma 13.00 (Berivan Kültür Merkezi)
TARİH/SAAT: 19 Ekim C.tesi 13:00 ( Tiyatro Mencel)
LÎSTIK: Pîrê û Rovî ( Lîstika Zarokan)
KOM: Şanoya Bajêr a Amed
ZİMAN: Kurdî
WEXT: 30 dk
NIVÎSKAR:M.Malmîsanij
DERHÊNER: Elvan Koçerl
DÎROK/SAET: 18 Cotmeh În 13.00 (Navenda Çanda Berîvan)
DÎROK/SAET: 19 Cotmeh Şemî 13:00 ( Şanoya Mencel)70
OYUN: Xewna Şeveke Havînê
GRUP: Şanoya Bajêr A Amedê (DIYARBAKIR)
DİL: Kürtçe
SÜRE: 100 dk
YAZAR: William Shakespeare
YÖNETMEN: Ferhad Feqî
TARİH/SAAT: 18 Ekim Cuma 20:00
TARİH/SAAT: 19 Ekim Cumartesi 16:00
LÎSTIK: Xewna Şeveke Havînê
KOM: Şanoya Bajêr A Amedê (AMED)
ZİMAN: Kurdî
WEXT: 100 dk
NIVÎSKAR: William Shakespeare
DERHÊNER: Ferhad Feqî
DÎROK/SAET: 18 Cotmeh În 20:00
DÎROK/SAET: 18 Cotmeh Şemî 16:00
OYUN: Tenê Ez
GRUP: Teatra Jîyana Nû (İSTANBUL )
DİL: Kürtçe
SÜRE: 80 dk
YAZAR: Cihad Ekinci
REJİ ve ADAPTASYON : Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci
TARİH/SAAT: 19 Ekim Cumartesi 20:00
TARİH/SAAT: 20 Ekim Pazar 20:00
LÎSTIK: Tenê Ez
KOM: Teatra Jîyana Nû (STENBOL)
ZİMAN: Kurdî
WEXT: 80 dk
NIVÎSKAR: Cîhad Ekinci
REJÎ û ADAPTASYON: Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci
DÎROK/SAET: 19 Cotmeh Şemî 20:00
DÎROK/SAET: 20 Cotmeh Yekşem 20:00
MİMESİS