Sanat Eğitiminde Taciz Vakasıyla İlgili Açıklamalar Devam Ediyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz günlerde Celal Mordeniz’in faili olduğu cinsel taciz vakasının kamuya duyurulmasından sonra çeşitli kurumlar açıklamalarda bulundu. Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi bir bildiri yayınladı. PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı da tacize karşı bir açıklama yayınladı. Mordeniz’in kurucusu olduğu ve eğitimler verdiği Tiyatro Medresesi ile çalışmalar yürüten gruplardan Tiyatro Bereze’nin Medrese ile ilişkisini kestiğini açıklamıştı. Bugüne kadar Medrese içinde çalışmalar yürütmüş gruplardan Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Poedat da Medrese ile ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Tiyatro Medresesi ile ilişkilerini kestiklerini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu:

Sosyal medyada paylaşılan “Celal Mordeniz’in Cinsel Saldırı İfşa” metninden sonra Tiyatro Medresesi ile ilişkimizi kestiğimizi belirtmek isteriz.

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları da sosyal medya hesaplarından yaptıkları bilgilendirme ile Tiyatro Medresesi ile ilişkilerini kestiklerini duyurdu:

Ayşe isimli meslektaşımız bugün sosyal medyada “Celal Mordeniz’in Taciz ve Cinsel Saldırı İfşası”nda bulundu. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları olarak, tüm seyircilerimiz ve sanatçı arkadaşlarımızın önünde, cesareti ve meslek alanımızda bizlere açtığı bu değerli tartışma alanı için Ayşe’ye teşekkür ediyoruz. Kamusal olarak paylaşılan bu ifşa sonrasında da, uzun yıllar iş birliği içinde bulunduğumuz Tiyatro Medresesi ile ilişiğimizi kestiğimizi sizlere duyuruyoruz. 

Çeşitli alanlarda çalışan ve üreten akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler tarafından yönetilen, disiplinlerarası faaliyetler düzenleyen bir organizasyon olan Poedat da bir açıklama yaptı:
2017-2019 yıllarında bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenlediğimiz Tiyatro Medresesi’yle ilgili kamuoyuna yansıyan gelişmeleri Poedat olarak üzüntüyle karşıladık. Kurulduğumuz günden bugüne kendimizi üyelerimizin güvenli alanlarda var olma hakkını tanıyan bir oluşum olarak kimliklendirdik. Üretmenin, paylaşmanın ve bağlar kurmanın ancak güvenli alanlarda eşit ve özgür bir biçimde yapılabileceğini düşünüyoruz. Yaşamın her parçasında güvenin merkezde olması gerektiği inancıyla Tiyatro Medresesi’yle olan bağımızı bugün itibarıyla sonlandırmış bulunuyoruz. 

Medrese ile ilişkilerine dair açıklama yapanların yanı sıra, taciz ve cinsel saldırı konusunda açıklama yapan kurumlar da mevcut. Bunlardan biri de İTÜ Sahnesi. İTÜ Sahnesi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla tacizi kınadı:

Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz hakkındaki taciz ve cinsel saldırı ifşası üzerine; biz İTÜ Sahnesi olarak tacize uğradığını açıklayan bütün kadınların ve mücadelelerinin yanındayız. Fiziksel ve psikolojik şiddetin hiçbir türlüsüne müsamaha göstermiyoruz. Tiyatrolar güven içinde varlığını devam ettirebilsin diye ses çıkarmaya devam edeceğiz. Sahneler, setler, kulisler ve ayak bastığımız her yer kadınların güvenle var olabileceği alanlar olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tiyatro eğitiminin ve mesleğinin etik çerçevesini hep birlikte yeniden oluşturmalı, yaşanan kabul edilemez olayların tekrarlanmaması için üzerimize düşeni yapmalıyız. Tacizin ve şiddetin hiçbir türlüsüne susmuyoruz.

Tiyatro Mahal ve Tiyatro Kalemi de bir açıklama yaparak yaşanan olayın takipçisi olacaklarını bildirdi:

Tiyatro Medresesi’nde Celal Mordeniz tarafından yaşatıldığı ifşa edilen saldırılar karşısında susmuyoruz! Yaşanılan olayın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Cinsiyet ayırmaksızın psikolojik, cinsel, fikri vb. saldırıların hepsi saldırıdır. Kabul edilemez! Saklanamaz! Örtbas edilemez! Hiçbirinin uykuları kaçmadı şimdiye dek! #SusmaBitsin

Konuyla ilgili bir başka açıklama da İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi tarafından yayınlandı:

İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi olarak Tiyatro Medresesi’nde yaşanan vahim durum ve eğitim adı altında Celal Mordeniz tarafından yaşatıldığı ifşa edilen çirkin saldırılardan büyük üzüntü duyduğumuzu ve bu çirkinlikleri esefle kınadığımızı belirtiriz. Hayatın hangi alanında olursa olsun taciz bir insanlık suçudur ve sorumluları derhal ifşa edilip, yargıya intikal ettirilmelidir. 
Kadıköy Tiyatroları Platformu da yaptığı açıklama ile konuya kayıtsız kalmadığını duyurdu:
Kadıköy Tiyatroları Platformu olarak, cinsiyet ayırmaksızın, fiziksel ya da psikolojik şiddet içeren herhangi bir durumu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. İnsanı, insana insan aracılığıyla anlatan tiyatro, içinde insani değerleri barındıran kadim bir sanattır. Tiyatronun toplumsal algısını, baskı ve zorbalıklara maruz kalan kişilerin sesini yükseltme cesaretini önemsediğimiz için Celal Mordeniz hakkında yapılan ifşa haberlerine kayıtsız kalmadığımızı, ilgili davanın yakın takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.
Paylaş.

Yanıtla