DRAMA ÖRNEKLERİ

Ergen Dönemde Şiddet Üzerine Drama Uygulaması

Ergen Dönemde Şiddet Üzerine Drama Uygulaması

Nedim Buğral/Aşağıdaki çalışma Şahinkaya Kolejinde Ekim ayında 6.sınıf öğrencileri ile gerçekleştirdiğim “Ergen Dönemde Şiddet” başlıklı drama çalışmasının içeriği ve sonuçları ile ilgili bir paylaşımdır. 1.HAFTA KAZANIM: Okulda ve sokakta şiddet meselesine farklı açılardan bakar ve şiddetin yaratacağı [...]

“O Çocuğun Yerinde Olsaydım”

“O Çocuğun Yerinde Olsaydım”

Mimesis Haber/Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi tarafından düzenlenen 8.Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda Doğa Koleji Drama ve Tiyatro bölümü "O Çocuğun Yerinde Olsaydım"  adlı drama ve tiyatro projesini sundu. 1097 başvuru içinden 71 sözlü sunuşun kabul edildiği konferansta doğrudan drama ve tiyatro [...]

Eğitsel Drama

Eğitsel Drama

Çeviri / Ceren Okur Bu metin  Judith Kase-Polisini’nin The Creative Drama Book: Three Approaches (Anchorage Press New Orleans, Louisiana) kitabının 9. Bölümü olan "Eğitsel Drama"nın çevirisidir. SLADE ve WAY’İN ETKİSİ Peter Slade’in yazdığı ve Brain Way’in editörlüğünü yaptığı, 1954 basımlı ‘Çocuk [...]

“Ses Eğitimi” Konulu Drama Örneği

“Ses Eğitimi” Konulu Drama Örneği

Çeviri / Ceren Okur Yaş: 11 – 13 Konu: Ses Eğitimi Amaç: Ses eğitimine giriş yapmak. Grup duygusunu geliştirmek, konsantrasyonu pekiştirmek, toplulukla çalışma isteğini geliştirmek, grup içinde uyum sağlamak. Çalışma Alanı: Zemini parke ya da halı kaplı boş bir salon. Isınma Katılımcıların bedenlerini [...]

Heathcote’un Yöntemiyle “Sir Dominic” Oyunu

Heathcote’un Yöntemiyle “Sir Dominic” Oyunu

Çeviri / Ceren Okur Grup: 10-11 yaş; 12 erkek çocuğu; okul salonu Ders süresi: 45 dakika Amaçlar: Ahlaki ikilemin, öykü kullanılmasından daha etkili olabilen drama yoluyla anlaşılıp anlaşılamayacağının denenmesi. Bu ders Ahlaki Eğitim tasarısının bir parçasıdır. Öğretmen, sınıfta bir ısınma yaptırır. [...]

Dramada Rol Oynama ve Doğaçlama Teknikleri

Dramada Rol Oynama ve Doğaçlama Teknikleri

Bu çalışma Bülent Sezgin'in editörlüğünde hazırlanan Doğa Koleji'nde Oyun-Drama-Tiyatro Etkinlikleri Müfredat Çalışması adlı kitaptan yazarların izni alınarak yayınlanmıştır. Yazı Bülent Sezgin'in Drama Dersinin Yapılandırılması ve Eğitim Programı adlı araştırma yazısının bir bölümünü [...]

Çocuklar İçin 101 Drama Oyunu

Çocuklar İçin 101 Drama Oyunu

Aşağıdaki 5 oyun Paul Rooyackers'in 101 Drama Games adlı kitabından Bülent Sezgin tarafından çevrilmiştir. Oyunla Dramayı Bağlamak Oyun önemli bir etkinliktir. Herkesin çocukluğu oyunla başlar ve oyunla zenginleşir. Oyun esnasında gerçeklikten uzaklaşırız ve her şey farklıymış gibi davranırız. Bir anlığına başka [...]

Drama ve Yaratıcılık Etkinlik Örnekleri

Drama ve Yaratıcılık Etkinlik Örnekleri

Bu çalışma psikolojik ve rehberlik danışmanı Barış Sezgin tarafından yazılmış ve Bülent Sezgin editörlüğünde hazırlanan Doğa Koleji’nde Oyun-Drama-Tiyatro Etkinlikleri Müfredat Çalışması adlı kitapta yayınlanmıştır. Yazardan izni alınarak yayınlanmıştır. “İnsanlara hiçbir şeyin nasıl yapılması [...]

Çocuk Oyunları Derlemesi/Drama İçin 27 Pratik Oyun

Çocuk Oyunları Derlemesi/Drama İçin 27 Pratik Oyun

Bu çalışma Bülent Sezgin'in editörlüğünde hazırlanan Doğa Koleji'nde Oyun-Drama-Tiyatro Etkinlikleri Müfredat Çalışması adlı kitaptan yazarların izni alınarak yayınlanmıştır. Yazınsal kaynaklarda, Türkiye ve dünya literatüründen derlenmiş binlerce farklı türde oyun bulmak mümkündür. Genel bir oyun [...]

İnsan Hakları ve Ayrımcılık Üzerine Drama Programı

İnsan Hakları ve Ayrımcılık Üzerine Drama Programı

YAZAN :      Ceren Okur KONU :           İnsan hakları ve ayrımcılık YAŞ :           4.-5. sınıflar KONU :           İnsan hakları SÜRE :           60 dakika AMAÇ :           1.Ayrımcılık-şiddet ilişkisini kavrama 2.Her insanın temel haklara sahip olduğunu [...]