Tandem: Tiyatro Medresesi ile İlgili Açıklama

Pinterest LinkedIn Tumblr +

[Tandem’in Tiyatro Medresesi ile ilgili açıklamasını paylaşıyoruz.]

Geçtiğimiz hafta, Tandem Avrupa mezunlarımızdan Nesrin Uçarlar’ın kurucu ortaklarından biri olduğu, mezun kuruluşlarımız arasında yer alan İzmir, Türkiye’deki Tiyatro Medresesi’nden endişe verici bir cinsel taciz vakası haberi aldık.

Nesrin Uçarlar’ın meslektaşı ve Medrese’nin kurucu ortaklarından biri olan Celal Mordeniz, Ayşe takma adıyla sosyal medyada bir açıklama yayınlayan genç bir kadın oyuncu tarafından kamusal olarak cinsel tacizle suçlandı. Ayşe, yaptığı açıklamada bu taciz olayının, Mordeniz’in bugün metodolojisinin bir parçası olarak meşrulaştırdığı, tiyatro öncüllerini konu alan sanatsal bir atölye esnasında gerçekleştiğini belirtiyor.

Bu açıklamanın ardından Mordeniz herhangi bir sorumluluk üstlenmediği gibi, Medrese’nin ve Seyyar Sahne Tiyatro Topluluğunun sanat yönetmenliği pozisyonunda kalmayı da sürdürdü.

Bu kamusal açıklama, Türkiye’deki tiyatro ve kültür sektöründe duyuldu ve dikkate alındı. Tiyatro toplulukları ve sektör içinden isimler Tiyatro Medresesi ile ilişkilerini kestiklerini kamuoyuna açıkladılar. Mordeniz’in, Medrese içinde kalmaya karar vermesi üzerine Nesrin Uçarlar ve tiyatronun diğer kurucu ortağı Erdem Şenocak, hem Medrese’yle hem de on yıllardır tiyatro yaptıkları Seyyar Sahne’yle tüm ilişkilerini kestiklerini beyan ettiler.

Tandem olarak, bu haber karşısında dehşete düştük. Ayşe’nin ve kurumdan ayrılma kararı alan mezunlarımız Nesrin ve Erdem’in yanındayız. Sadece eylemlerini desteklemekle kalmıyor aynı zamanda Tiyatro Medresesi ya da Seyyar Sahne ile çalışmayacağımızı ve bir mezun organizasyon olarak onları Tandem Avrupa programına dahil etmeyeceğimizi de duyuruyoruz. Nesrin, Tandem mezun ağımızda yer almaya devam edecek ve biz de, bir organizasyon içinde olsun ya da olmasın, ileride edineceği her türlü pozisyonda kendisiyle bireysel olarak çalışmaya devam edeceğiz.

Kültürel sektörün farklı bölgelerinde benzer hikayelere üzülerek şahit oluyoruz ve bu açıklamayla cinsel şiddete maruz bırakılanların yanında olduğumuzu duyuruyoruz.

Tandem programı, iktidarını, otoritesini ya da konumunu başkalarını taciz ya da istismar etmek için kullanan kişi ve mekanların yanında yer almamaktadır.

Tandem ekibi

Çeviri: Banu Açıkdeniz

Paylaş.

Yanıtla