Tiyatro Medresesi’nde Cinsel Taciz Vakası

Pinterest LinkedIn Tumblr +

13 Şubat tarihinde Ayşe takma adlı bir twitter hesabından (https://twitter.com/ayse_2021) yapılan ifşa tiyatro dünyasında güçlü bir etki oluşturdu ve ardından çeşitli tartışmaları da gündemine getirdi. “Ayşe” Tiyatro Medresesi’nde Celal Mordeniz’in yürüttüğü “beden ve haz çalışmaları” sırasında cinsel tacize uğradığını ifade ediyordu. Bu ifşaat tiyatro camiasında bir şok etkisi yarattı: Zira Medrese özellikle yaz aylarında farklı yapılardan tiyatrocuların eğitim verdiği ve çok sayıda genç oyuncunun/oyuncu adayının atölyelere katıldığı bir mekan olarak popülerlik kazanmıştı.

Yapılan ifşaat sonrasında sosyal medyadan Celal Mordeniz’e dönük başka taciz iddiaları da geldi. Eşzamanlı olarak Tiyatro Medresesi’nin kurucularından olan Erdem Şenocak ve Nesrin Uçarlar’ın Tiyatro Medresesi ve Seyyar Sahne’den ayrıldıklarını bildiren ve belli bir düzeyde özeleştiri içeren açıklamaları yayınlandı. Bu açıklamanın içeriği yapılan ifşaatın basit bir suçlama olmadığını, Tiyatro Medresesi içinde bir süre tartışılan ama yaptırımlar konusunda uzlaşılamayan bir vakaya işaret ettiğini gösterir nitelikteydi.

Ardından çok çeşitli kurumlardan Medrese ile ilişkilerini kestiklerini bildiren açıklamalar geldi. Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi de olayı kınayan bir açıklamayı kamuoyu ile paylaştı. Bazı tiyatrocular ve aydınlar sosyal medyada ya da alternatif medyada görüşlerini bildirmeye başladı. Bu görüşlere olabildiğince sitemizde yer verdik. Sitemiz yazarlarından Ömer F. Kurhan’ın meseleye bütünlüklü bir bakış atan “Sahte Hoca ve Uykuların Kaçsın!” başlıklı yazısının yanı sıra Şenay Tanrıvermiş’in T24’de yayınlanan “Kişiye Özel Butik Taciz Yöntemleri” yazısını da sizlerle paylaştık.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında Tiyatro Medresesi ve Celal Mordeniz sessizliğe büründü; herhangi bir kurumsal ya da bireysel açıklama yapılmadı. Celal Mordeniz’in görevlerine son verildiğine dair herhangi bir açıklama yapılmaması, önümüzdeki dönem için halen atölyeler düzenlemeyi planlayan Medrese’nin de hedef tahtasına oturmasına neden oldu. Celal Mordeniz sessizliğini korurken Ayşe bir blog açarak sürecin daha ayrıntılı anlatıldığı bir yazıyı kamuoyu ile paylaştı.

Son olarak dün uluslararası camiadan da olayı kınayan ve ifşayı gerçekleştiren Ayşe’nin yanında olduklarını ifade eden bir açıklama, Tandem – Culture without Borders’tan geldi.

Bu yaşanan olay sahne sanatları alanında eğitmen etiğinin nasıl olması gerektiğinden, eğitim kurumlarında cinsel suçlara izin veren ortamların nasıl engellenebileceğine dair çeşitli tartışmaları kışkırtacaktır. Bu süreçte Mimesis olarak hem bu tartışmaları takip edip mümkün olduğunca bu tartışmalara zemin oluşturacağız hem de Medrese’deki bu cinsel taciz vakasının takibini yapacağız. Konu ile ilgili katkıda bulunmak ya da tartışma açmak isteyenlere portalımız açıktır. Portalin sağ üst köşesinde bulunan “Gösteri Sanatlarında Cinsel Taciz ve Eğitmen Etiği” başlıklı dosyamız içinde bu konuyla ilgili yazı ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yazarın bütün yazıları için: EDİTÖR

Yanıtla