Akdeniz Tiyatroları Derneği Kuruluyor…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akdeniz’de faaliyet gösteren Özel,Kurumsal,Çocuk tiyatroları bir araya gelerek dernek kurma kararı almıştır. Türkiye’de Tiyatro alanının örgütlenmesi gereği kendini dayatan bir zorunluluk halini almıştır. Uzun süredir bir arada durmaya çalışan Akdeniz tiyatroları bu konuda somut bir adım atmaya çok yakındır. Merkezi Antalya’da bulunan birlik girişimi 1. ANTALYA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ’ nden itibaren tüzük toplantıları yapmaya devam ediyor. Sadece Antalya değil Akdeniz bölgesinde bulunan bütün tiyatrolar ile bağlantı çalışmalarıda devam etmektedir. Derneğin amaçları aşağıdaki gibidir :

1-) Akdeniz Bölgesinde bulunan Tiyatroları örgütleyip bir çatı altında buluşturmak. bu amaçla dernek yönetim kurulu tarafından bir yönetim kurulu üyesi Örgütlenme Sekreteri olarak görevlendirilecek ve kısa bir süre içerisinde belirlenen şehirleri (KIBRIS DAHİL) gezerek tiyatrolar ile toplantı yapacaktır.

2-) Akdeniz bölgesinde bulunan kurum ve kuruluşlar ile bağlantıya geçecek ve etkinliğini artıracaktır. Bu amaçla dernek Akdeniz Belediyeler Birliği, GATAB, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, KÜLTÜR BAKANLIĞI, AKDENİZ GÜÇ BİRLİĞİ, ANTALYA GÜÇ BİRLİĞİ, SENDİKALAR,PARTİLER,SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI,ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ vs.

3-) Derneğe ait bir Tiyatro Salonu kurmak. Bu amaçla dernek projeler geliştirecek ve öncelikle Antalya merkez olmak üzere ciddi biçimde kamuoyu oluşturulacaktır.

4-) Öncelikle Akdeniz olmak üzere faaliyet gösteren tiyatroların ”yetkinliklerinin” artırılması için seminer,atölye ve sempozyum çalışmaları yürütecektir.

5-) İlki bu yıl yapılan Tiyatro Festivali dernek kapsamına alınacak ve Antalyayı sembolize eden bir isim ve logo ile
gelenekselleştirilecektir. Festival Yönetim Kurulu seçilmiş ve bu amaçla çalışmaya başlamıştır.

6-) Akdeniz Tiyatroları arasında köprü olacak ve güçlü bir iletişim ağı kurulacaktır. Bu amaçla bir komisyon kurulacak ve çalışmalarına hemen başlayacaktır. Başlangıç için yemek,gezi ve toplantılar düzenlenecek bütün tiyatrolar bir araya toplanmaya çalışılacaktır.

7-) Dernek Antalya dışında ki bütün Akdeniz il ve ilçelerinde temsilcilik açmak ile görevlidir.

8- Dernek Türkiyede bulunan diğer tiyatro kuruluşları ve Akdeniz ülkelerinde bulunan diğer tiyatro birlikleri ile bağlantıya geçecektir. Öncelikle Türkiye Tiyatrolar Birliği ile entegrasyon sağlanacak ve diğer kuruluşlar ile çalışmalar yürütülecektir. Bu amaçla bir komisyon kurulacak ve yazışmalar gerçekleştirilecektir.

9-) Dernek zamanla Akdeniz Bölgesine yapılan turneler ile ilgili çalışmalar yapmaya başlayacaktır. Bu amaçla dernek bir organizasyon şirketini de kapsayan İktisadi İşletme kuracak ya da kurulu olanları bünyesine alacaktır. Bu amaçla ilk şirket Aktör Stüdyo ltd.şti, dernek ile ortak çalışmalar yürütecektir.

10-) Antalya’da bulunan müdürlerin her 3 ayda bir yaptığı bölge okulları toplantılarına ve dernek ve vakıfların oluşturduğu birlik toplantılarına aktif üye sağlama yolunda çalışmalar yapılacaktır.

Bu anlamda Türkiye Tiyatrolar Birliğine selam eder ve kuruluşumuzu deklare ederiz. Dernek kuruluşu için sembolik bir imza toplantısı yapılacak ve bu toplantı tiyatro kamuoyuna ve basına duyurulacaktır. Beraber nice proje ve çalışma gerçekleştirmek umudu ile, çalışmalarınızda başarılar dileriz…


AKDENİZ TİYATROLARI DERNEĞİ GİRİŞİMİ ADINA:

HAKAN GÜNERİ

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.