“Bir Yaz Gecesi Rüyası”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği projelerinden olan ”Sultan-ı Seyirlik” gösteri, pazar gününe kadar Sarayburnu Rıhtımı’nda devam edecek.

Osmanlı yaşantısının, modern sahne sanatlarının bedensel ve sözel anlatım biçimleriyle sahneye aktarıldığı ”Sultan-ı Seyirlik” gösterileri, mehter, dansçı, akrobat ve oyunculardan oluşan yaklaşık 100 kişilik bir oyuncu takımıyla gerçekleştiriliyor. ”Sultan-ı Seyirlik” gösteriler, Osmanlı imparatorluğunun fazla bilinmeyen özelliklerini yansıtıyor.

Nişantaşı’nda yer alan City’s, ramazan ayı boyunca hat sanatçıları Ferhat Kurlu, Ali Toy ve Mümtaz Seçkin Durdu’nun eserlerinden oluşan ”Hat Sanatı” sergisine ev sahipliği yapıyor. 12 Eylüle kadar açık kalacak sergi, ziyaretçilerine hat sanatının büyüleyici dünyasına göz atma fırsatı verirken, Ferhat Kurlu’nun gerçekleştireceği çalışmalara ücretsiz olarak katılarak yazının sanat eserine dönüşmesini birebir deneyimleme fırsatı sunacak.

Aslı Vural’ın kişisel resim sergisi, 16 Ağustostan itibaren Balat Kültür Evi’nde ”Sky Is The Limit?” ismiyle sanatseverlerle buluşacak. Vural’ın ”Yerin kat kat altında ve gökyüzünün kat kat üstünde bilmediğimiz neler var acaba?”, ”Yer, gök ve insan bir bütün müdür?”, ”Beş duyunun ötesini algılayabilir miyiz?” gibi sorulara yanıt arayarak oluşturduğu sergisi, 30 Ağustosa kadar devam edecek.
Haftanın öne çıkan tiyatro oyunları

Bu yıl 8. kez düzenlenen ”Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali” kapsamında, 14 Ağustos Cumartesi günü Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde ”Bir Yaz Gecesi Rüyası” isimli müzikal oyun sahnelenecek. Bir büyü sonucu ortaya çıkan yanlışlıkların sebep olduğu komik olayların anlatıldığı Shakespeare’nin oyununda, Hale Soygazi ile Tamer Karadağlı oynuyor.

Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatrosu, 16 Ağustosta Küba Çocuk Tiyatrosu’nun oyununa ev sahipliği yapacak. ”Küçük Arı Kovanı/La Colmenita” adlı oyunda Kübalı çocuklar, Küba müziği ve şarkıları eşliğinde BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin şiirli, müzikli bir uyarlamasını oynuyor.

La Colmenita’nın ilk kez 1997 yılında sahnelediği en büyük müzikallerinden biri olan ”Küçük Hamamböceği Martina” da 17 Ağustosta Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatrosu’nda izlenebilecek. Çocuklar kadar yetişkinler tarafından da ilgiyle izlenecek oyunda, hayvanlar alemindeki bütün erkek canlılar tarafından kuşatılan Küçük Hamamböceği Martina’nın öyküsü anlatılıyor.

-RAMAZANDA CAZ KONSERLERİ ARKEOLOJİ MÜZESİ’NDE-

Ramazanda caz konserleri Arkeoloji Müzesin’de

”Ramazan İstanbul” etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan ”Ramazanda Caz” konserleri, Topkapı Sarayı’nın 1. Avlusu’nun büyülü atmosferinde ve İstanbul’un en çok sevilen açık hava mekanlarından Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleşecek.

Müslüman caz sanatçılarının yer alacağı festivalde, 14 Ağustos Cumartesi Anouar Brahem, 17 Ağustos Salı Ahmad Jamal Quartet, 18 Ağustos Çarşamba günü ise Dhafer Youssef Ouartet sahne alacak.

Türk pop müziğinin en önemli isimlerinden Nilüfer, 18 Ağustos Çarşamba akşamı İstinye’de Enka Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda hayranlarıyla bir araya gelecek.

Jugend Senfonie Orchester Konservatorium Bern, 1. Uluslararası Gençlik Orkestraları Festivali kapsamında 15 Ağustosta Aya İrini Müzesi’nde konser verecek. 1987 yılında kurulan ve üyelerini zorlu sınavlar sonucunda belirleyen orkestra, kondüktör Ingo Becker ve yardımcısı Simon Wegner yönetiminde müzikseverlerle buluşacak.

Jehan Barbur Quartet de ”Morning Jazz Sessions” etkinlikleri kapsamında 15 Ağustos Pazar günü Tamirane’de girişi ücretsiz olan bir konser verecek. Klavyede Evrim Tüzün, elektrogitarda Berkant Çelen, davulda Emre Günaydın ve vokalde Jehan Barbur’dan oluşan Jehan Barbur Quartet, repertuvarında caz standartları ve şarkılara yer veriyor.
 

Şişli Belediyesinden karikatür yarışması

Şişli Belediyesi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u dünya çizerleri gözüyle geçmişten günümüze irdelemek ve karikatür sanatı aracılığıyla yansıtmak amacıyla ”İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Uluslararası Karikatür Yarışması” düzenledi.
Türk ve İstanbul’u tanıyan yabancı çizerlerin jüri olarak görev yapacağı yarışmaya katılım, 15 Ağustosta sona erecek.

Sultanahmet Camisi avlusunda 17 Ağustostan itibaren ”İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı 2010” kitapseverlerle buluşacak. Geleneksel olarak her yıl bir kez düzenlenen fuar, bu yıl 29. kez gerçekleşecek.

Akbank Kültür Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salonda, 18 Ağustos günü Akbank Kısa Film Festivali’nden seçkiler ücretsiz olarak gösterilecek.

Cumhuriyet

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.