12. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Başladı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, düzenlenen törenle başladı.

Festivalin başlaması dolayısıyla kent merkezindeki Meydan mevkisinde bir araya gelen oyuncular ile protokol üyeleri, Uzun Sokak boyunca Trabzon Belediyesi bandosu eşliğinde yürüyerek Atapark’taki tören alanına geldi. Buradaki tören, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’in Atatürk Anıtı’na festival çelengini koymasıyla başladı. Bilgin, yaptığı konuşmada, Trabzon’un geçmişten gelen kültür mirasını yüksek düzeyde koruyabilmiş ve bugüne aktarabilmiş nadir şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Binlerce yıllık birikimiyle göz kamaştıran Trabzon’un, Ankara, İstanbul ve Adana’dan sonra sürekli ve en kapsamlı tiyatro festivaline sahip tek şehir olarak kültürel anlamda bölgenin en parlak ili olmanın haklı gururunu yaşadığını anlatan Bilgin, şöyle devam etti: ”12 yıl içerisinde 168 yabancı grup Trabzon’a gelmiş, festival süresince Trabzon’da kalmış, Trabzon’un binlerce yıla dayanan kültürünü, kültürümüzü tanıma olanağı bulmuştur. Binlerce yabancı sanatçı Türkiye’nin, Trabzon’un gönüllü elçisi olmuşlardır. Trabzon’un güzelliklerinin, insanımızın konukseverliğinin ülkelerindeki canlı temsilcileridir onlar. Trabzon halkı ise festivalin ilk gününden bu yana farklı kültürleri, sevinçleri, dilleri, yaratıları tanıma, öğrenme ve onlarla tanışma şansını elde etmiştir.”

Festivale dünyanın birçok bölgesinden gelen sanatçıların etkinlikler boyunca sanatın büyüleyici, bütünleyici, sevgiyi çoğaltan kucağında birlikte olacağını dile getiren Bilgin, ”Bize hayatın fark etmediğimiz yönlerini gösterecekler. Bize daha mutlu, daha barışçı, daha sevecen olmamız için ayna tutacaklar. Çünkü tiyatro insanlarda ortak bir kalbin ve dilin varlığını meydana çıkarır. Bu bakımdan tiyatro en tesirli sevgi ve barış yoludur” dedi. 15 Mayıs’ta sona erecek festivale Trabzon Devlet Tiyatrosu ”III. Richard”, İstanbul Devlet Tiyatrosu ”Profesyonel”, ”Vahşet Tanrısı”, Van Devlet Tiyatrosu çocuk oyunu ”Çıplak Kral” ile katılacak.

Ünver Oral’ın ”Karagöz Gösterisi”nin yer alacağı festivalde, İspanya ”Andre & Dorin”, Hollanda ”Çizgideki Sihir” ve ”Dans Atölyesi”, Çin ”Beyaz Yılan”, Endonezya ”Bhishma’nın Direnişi”, ABD ”Spolin Atölyesi”, Macaristan ”Don Perlimplin” ve ”Belisa’nın Bahçede Sevişmesi”, Rusya ”Orman Cini”, Norveç”Kutup Sesleri”, Romanya ”Soğuk Çocuk”, Polonya ”Jeppe”, Ekvador ”Hoşça Kal Santiago” oyunlarını sahneleyecek.

Cumhuriyet

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.