İlk Dijital Yayın Sitesi Yayında

Pinterest LinkedIn Tumblr +

about1 (1)Mimesis Haber / Yenimetin.com Yayında! Türkiye’de tiyatro yayınlarını okuyucuyla buluşturan ilk dijital yayın sitesi olan Yenimetin.com yayın hayatına başladı. GalataPerform tarafından oluşturulmuş, yeni oyun yazım biçimlerine ve çağdaş tiyatroya odaklanan, uzun soluklu ve uluslararası Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, 2006 yılından itibaren yerli ve yabancı olmak üzere birçok oyun okuması, oyun çevirisi, panel, söyleşi ve atölyelere imza attı. 2012 yılından itibaren İstanbul’a Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali adıyla yeni bir festival de kazandıran proje, oyun yazarlığı konusunda önemli bir mecra haline geldi. Son olarak, projede 2006 yılından beri süregelen birikimi, ciddi bir arşiv çalışması altında toplamak, görünür hale getirmek ve dolaşımını arttırmak amacıyla bir e-yayın sitesi olarak yenimetin.com tasarlandı.

Genel Yayın Koordinatörlüğünü Yeşim Özsoy Gülan’nın yürüttüğü yenimetin.com’da Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’nde yazılan, çevrilen oyunların yanı sıra Türk Tiyatrosunun da önemli yazarlarının oyun metinleri e-kitap formatında bir araya geldi.

Yayın koordinatörlüğünü Ferdi Çetin’in yürüttüğü sitede yurt dışından Juan Mayorga, Linda McLean, Amir Reza Kohestani, Gianina Carbunariu, Mikhail Durnenkov, Rodrigo Garcia ve Carles Batlle gibi birçok değişik ülkeden oyun yazarlarının çevirilerinin yanı sıra Türkiye’nin en önemli oyun yazarlarından Özen Yula, Afife Jale Ödülü sahibi genç oyun yazarı Ahmet Sami Özbudak, Fransa’da yaşayan ve oyunları pek çok yerde sahnelenen oyun yazarı Sedef Ecer, genç nesil önemli oyun yazarlarından Görkem Şarkan ve Yurt içi ve yurt dışında birçok projeye imza atmış oyun yazarı Yeşim Özsoy Gülan gibi oyun yazarlarının oyunları online olarak yer alıyor. Bunların yanında Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında genç oyun yazarların yazdığı metinler bulunuyor.

Oyunlarının yenimetin. com’da bulunmasını isteyen oyun yazarlarının oyunları başvurularının ardından, metinleri değerlendirilecek ve uygun görülen metinler yenimetin.com’da yayınlayabilecekler.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Hakkında

GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, çağdaş tiyatro yazınına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanan, uluslar arası ve yenilikçi bir projedir. 2006 yılında tohumları Ceren Ercan, Mark Levitas ve Dilek Altuntaş ile atılan proje, Yeşim Özsoy Gülan’ın Genel Sanat Yönetmenliğinde bugüne dek iki ana eksen üzerinden ilerledi. Bunlardan biri yabancı çağdaş oyun yazarlarının oyunlarının Türkçe’ye çevrilmesi ve oyun okuması olarak seyirciyle buluşturulmasıdır. Bir diğer eksen de oyun yazarlığı atölyeleridir. Her yıl yazan veya yazmak isteyen kişilere çağrıda bulunuyoruz. Projenin artistik ekibi katılımcıları yakından takip ederek ve uluslararası planda çağdaş tiyatro üzerine bir duyarlılık oluşturmaya çalışarak yazım sürecine eşlik etmektedir. Metin odaklı olan bu proje, tiyatronun diğer araçları da göz önünde bulundurularak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açıyor.

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.