Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği projelerinden “Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, 2-16 Mayıs tarihleri arasında Türk ve Avrupalı genç tiyatrocuları İstanbul’da buluşturacak. Şenlik’te, Avrupa’dan 14, Japonya’dan 1 ve Türkiye’den 36 olmak üzere toplam 51 üniversite tiyatro topluluğu İstanbul’da sahne alacak.

Şenlik kapsamındaki toplam 75 etkinliğin tümü ücretsiz olacak.

İstanbul’un dört bir yanına yayılacak şenlik, Devlet Tiyatroları Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Devlet Tiyatroları Cevahir 2 Sahnesi, Devlet Tiyatroları Küçük Sahne, Rüştü Uzel Sahnesi ve Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi ile garajistanbul’da gerçekleşecek.

15 gün boyunca 1000’in üzerinde genç tiyatrocu İstanbul’da oyunlarını sergileyecek

30 Aralık 2009 tarihinde, tüm Türkiye ve Avrupa’daki üniversitelere şenliğe katılım çağrısı yapıldı. Başvurular için son tarih gösterilen 22 Ocak, gelen yoğun talep üzerine 5 Şubat’a kadar uzatıldı.

Güzel sanatlar fakültelerinden, tıp ve eğitim fakültelerine kadar, ‘Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği’nde sahne almak üzere Türkiye’den 96, Avrupa’dan ise 30 üniversite tiyatro topluluğu başvuruda bulundu.

2010 yılının Türkiye’de Japon yılı olması nedeniyle Japonya’dan 1 üniversite tiyatro topluluğu da, Şenliğin özel konuğu olarak İstanbul’a davet edildi.

Tiyatro ve eğitim bir arada

Şenlikle eş zamanlı olarak, 7-8 Mayıs tarihlerinde tiyatro eğitimini uluslararası anlamda tartışmaya açacak uluslararası bir tiyatro eğitimi sempozyumu da düzenlenecek. “Uluslararası İstanbul 2010 Tiyatro Eğitimi Buluşması” kapsamında Türkiye ve Avrupa’dan eğitimciler ve tiyatro uzmanları, tiyatro eğitiminde yeni gelişmeler ve eğitimde tiyatronun rolü üzerine tartışacak.

15 gün boyunca sürecek olan yoğun atölye çalışmaları da genç tiyatrocuları Berkun Oya, Derya Alabora ve Işıl Kasapoğlu gibi birçok profesyonel tiyatrocu ile buluşturacak.

İstanbul2010

Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği programı mekanlara göre

Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği programı tarihlere göre

02.05.2010 PAZAR

11:00-15:00 /ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE: CONOR LOVETT – GARE ST LAZARE PLAYERS (IE)* ‘’BECKETT AND SOLO’’

03.05.2010 PAZARTESİ

11:00-14:00/ATÖLYE/ÇATI DANS STÜDYO: KAKI-KUU-KYAKU (JP) ‘’YOĞUN BİR KURMACA DUYGUSUYLA BAŞ ETMEK İÇİN’’

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Sahnesi ‘’DEDİLER…’’

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tiyatro Topluluğu

‘’BİR CEZA AVUKATININ ANILARI’’

20:00/DT KÜÇÜK SAHNE: National Technical University of Athens (NTUA) Theatre Team ( YUNANİSTAN ) ‘’CLOSER’’ (DAHA YAKIN)

04.05.2010 SALI

12:00-14:00, 15:00-17/ATÖLYE/ÖZEL ZOGRAFYON RUM LİSESİ : IŞIL KASAPOĞLU ‘’OYUNCULUK ATÖLYESİ’’

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro-Oyunculuk Anasanat Dalı ‘’KUVAYİ MİLLİYE’’

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: University of Ljubljana Academy of Theatre, Radio, Film and Television( SLOVENYA ) ‘’CORRIDOR’’ (KORİDOR)

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ: Academy of Performing Arts Theatre Mala Scena VSMU Theatre Faculty ( SLOVAKYA ) ‘’QUATRO FORMAGGI’’ (DÖRT PEYNİR)

20:00/DT KÜÇÜK SAHNE: Kaki-Kuu-Kyaku ( JAPONYA ) ‘’THE HEAVY USER’’ (AĞIR MÜPTELA)

05.05.2010 ÇARŞAMBA

15:00/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : İstanbul Üniversitesi Psikoloji Oyuncuları (İÜPO) “ASİYE NASIL KURTULUR”

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: Gaziantep Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “ZİYARETÇİ”

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : Drama School of Estonian Academy of Music and Theatre (ESTONYA) “THE GHOST IN THE MACHINE” (MAKİNEDEKİ HAYALET)

06.05.2010 PERŞEMBE

10:30-13:30/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE: DERYA ALABORA ‘’KENDİMLE KARŞILAŞMALAR’’

14:00-16:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE: BERKUN OYA ‘’HOP’’

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: Atatürk Üniversitesi Deneme Sahnesi Topluluğu “İLK ATEŞİ YAKSINLAR”

17:30/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Oyunculuk Bölümü “BEN ANADOLU”

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : University of Vienna, Theater, Film, Media studies daskunst ( AVUSTURYA ) “I CALL YOU TOMORROW! ICH MELDE MICH MORGEN! YARIN SENİ ARARIM! ZAVOLÁM TI ZAJTRA! TA LEME AWRIO!” (YARIN SENİ ARARIM!)

20:00/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Deneme Topluluğu “VERİMSİZLER”

07.05.2010 CUMA

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: Universidade da Beira Interior Teatr’UBI ( PORTEKİZ ) “MARCA’DOR”

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : Maltepe Üniversitesi Oyunculuk Bölümü “BİLDİRİM”

20:00/DT CEVAHİR 2 : İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı “KRAL ÖLÜYOR”

09:30-17:00/SEMPOZYUM/DT KÜÇÜK SAHNE: İSTANBUL 2010 ULUSLARARASI TİYATRO EĞİTİMİ BULUŞMASI

08.05.2010 CUMARTESİ

10:30-13:30/ATÖLYE/ÇATI DANS STÜDYO: MUSTAFA KAPLAN ‘’BEDEN VE HAREKET ANALİZİ’’

14:00-16:00/ATÖLYE/ÇATI DANS STÜDYO: JAN BARTA (NL)* ‘’MİMLE İFADE’’

15:00/DT ÜSKÜDAR STÜDYO : Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü “HAYVAN ÇİFTLİĞİ”

17:30/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : The Paisii Hilendarski University of Plovdiv University Theatre (BULGARİSTAN) “DUEL” (DUELLO)

20:00/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Ruhr Universität Bochum Studiobühne (ALMANYA) “BLAUBART – HOFFNUNG DER FRAUEN” (MAVİ SAKAL-KADINLARIN UMUDU)

10:00-13:30/SEMPOZYUM/DT KÜÇÜK SAHNE: İSTANBUL 2010 ULUSLARARASI TİYATRO EĞİTİMİ BULUŞMASI

09.05.2010 PAZAR

11:00-15:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE: GÜRHAN ELMALIOĞLU ‘’SHAKESPEARE-BİRİNCİ FOLYO’’

16:00-19:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE: TERESA BRAYSHAW (UK) ‘’SADECE KENDİN OL’’

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: İstanbul Teknik Üniversitesi Timis Oyuncuları – Öğrenci Grubu “GOGOL’ÜN DEFTERİ”

17:30/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Marmara Üniversitesi Ada Dans Tiyatrosu Topluluğu “KESİTLER”

20:00/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: ODTÜ Oyuncuları “KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ”

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten (HOLLANDA) “WACHT EVEN!” (BEKLEYİN!)

10.05.2010 PAZARTESİ

10:00-11:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE : MARİNA MARKOVIC (SP) ‘’OYUNCUNUN VE KARAKTERİNİN SESİ’’

17:30/DT KÜÇÜK SAHNE : Fırat Üniversitesi Tiyatro Kulübü “GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM”

17:30/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “BÜYÜK ROMULUS”

20:00/GARAJ İSTANBUL : Université de Neuchâtel Groupe de Théâtre Antique (GTA) (İSVİÇRE) “ORESTES”

11.05.2010 SALI

10:00-12:00, 13:00-15:00/ATÖLYE/GARAJ İSTANBUL : JOHANNES BOHUN (AT)* ‘’RİTM VE PERFORMANS – STOMP METODLARI UYGULAMASI’’

17:30/DT KÜÇÜK SAHNE : Erciyes Üniversitesi Etak Deneme Sahnesi “TİTANİK ORKESTRASI”

17:30/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Anadolu Üniversitesi Özdüşüm Oyuncu Atölyesi “CİMRİ”

20:00/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: University of Arts, Belgrade Department of Acting, Faculty of Dramatic Arts (SIRBİSTAN) “THREE IN ONE” (ÜÇÜ BİR ARADA)

20:00/GARAJ İSTANBUL : İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu “FİL ADAM”

12.05.2010 ÇARŞAMBA

11:00-14:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE : İSTANBULİMPRO ‘’DOĞAÇLAMA PERFORMANSA HAZIRLIK’’

15:00/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “GERÇEK MÜFETTİŞ HOUND”

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO : Ordu Üniversitesi Tiyatro Kulübü “YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ”

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Dicle Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (DÜNİT) “SEZUAN’IN İYİ İNSANI”

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : İstanbul Kültür Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “ABDÜLCANBAZ”

20:00/GARAJ İSTANBUL : Bahçeşehir Üniversitesi Müzikal Topluluğu “AĞIR ROMAN”

13.05.2010 PERŞEMBE

10:30-12:30, 13:00-15:00/ATÖLYE/RUJ STÜDYO : SEHER SENDER ‘’YÜZ YÜZE’’

11:00-15:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE : KADİR ÇEVİK ‘’OYUNCU EĞİTİMİ VE DOĞAÇLAMA TİYATRO’’

17:30/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : Doğuş Üniversitesi Doğuştan Oyuncular “ONİKİNCİ GECE”

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü “BİR YAZ GECESİ RÜYASI”

20:00/ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: University of Pécs Janus University Theater (MACARİSTAN) “THE GOSPELS ACCORDING TO MÁRK” (MARK’IN SEVİNDİRİCİ HABERİ)

20:00/GARAJ İSTANBUL : Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü “YALANCI”

14.05.2010 CUMA

11:00-15:00/ATÖLYE/DT KÜÇÜK SAHNE : KEMAL YİĞİTCAN ‘’ÖNCE IŞIK OLSUN’’

17:30/DT ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNESİ: Sabancı Üniversitesi Oda Tiyatrosu “EVET İSTİYORUM”

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ: University of Pisa Laboratorio di Arte Scenica Sant’Andrea/I Sacchi di Sabbia (İTALYA) “DON GIOVANNI DI W. A. MOZART” (MOZART’IN DON GIOVANNI’Sİ)

20:00/DT ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü “ORKESTRA”

20:00/GARAJ İSTANBUL : Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları “GÖZBAĞI”

15.05.2010 CUMARTESİ

15:00/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Kafkas Üniversitesi Tiyatro Kulübü “YOLUMUZU BULALIM”

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ : Universite de Liège Theatre Universitaire Royal de Liège (BELÇİKA) “SI TU M’AIMES…(PRENDS GARDE !) / IF YOU LOVE ME…(BE CAREFUL !)” (BENİ SEVİYORSAN… (GARDINI AL!))

20:00/DT KÜÇÜK SAHNE : Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “ORGONLAR, TARTUFFELER ve DİĞERLERİ”

20:00/RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Uludağ Üniversitesi Oyuncuları ‘’1/Nerede 2/Ayak Parmakları 3/Önder’’ ( Kısa Oyunlar )

16.05.2010 PAZAR

15:00/ RÜŞTÜ UZEL SAHNESİ : Gazi Üniversitesi Tiyatro Akademi “YALANCININ RESMİ”

17:30/DT CEVAHİR 2 SAHNESİ : Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü “KAFATASI”

20:00/DT KÜÇÜK SAHNE : Celal Bayar Üniversitesi İktisat Oyuncuları “İKİ KİŞİLİK HIR GÜR”