Bu da ‘Sanatçı açılımı’: 13 Sanatçıya Sanat Yasağı!

BATMAN (DİHA) – Bir ilke imza atan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, katıldıkları kültür-sanat etkinliklerinden dolayı haklarında açılan dava kapsamında Bahar Kültür Merkezi (BKM) üyesi 13 kişiye, 5 yıl boyunca “Sanat yapmama” cezası verdi. Yargı kıskacındaki BKM üyesi 13 sanatçı hakkında 10 ay hapis cezası istenirken, 4 yılda açılan 70 dava ise devam ediyor.

Kürt, Alevi, Sanatçı gibi her alanda “Açılım” yapan AKP hükümeti döneminde, yargı alanında yaşanılanlar sürecin tersine seyir ediyor. Bahar Kültür Merkezi’ne (BKM) bağlı ve Batman’ın ilk Kürtçe müzik grubu ve tek Kürtçe Tiyatro gurubu üyelerine 5 yıl boyunca etkinliklere katılma yasağı getirildi. Batman Kültür Sanat Festivali, Newroz kutlaması ve basın açıklamalarına müzik aletleriyle katıldıkları için haklarında “Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan BKM Müzik ve Tiyatro Grubu üyelerine sanat yapma yasağı getirildi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sonucu önceki gün yargılanan BKM sanatçılarına tebliğ edildi.

Mahkeme, şartlı tahliye olan ve biri hala cezaevinde bulunan 13 tiyatrocu ve müzisyen hakkında, “5 yıl boyunca hiçbir sosyal ve sanatsal etkinliğe katılamazlar” kararını verdi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2006 tarihinde Batman Belediyesi tarafından organize edilen Batman Kültür Sanat Festivali’ne katılarak, “2911 gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek” gerekçesi ile açılan davada, her biri için 10’ar ay hapis cezası kararı verildi. Mahkeme, ayrıca 5 yıl boyunca herhangi sosyal etkinlikte tiyatro, def çalıp şarkı söylemeleri yasaklandı. BKM üyeleri gerekçeli kararın açıklanmasının ardından temyiz için başvuracaklarını açıkladı.

4 yıl içinde 70 dava

13 BKM üyesi hakkında verilen 10’ar ay hapis cezasının yanı sıra, 4 yıl içinde 13 kişiye açılan toplam 70 dava ise hala devam ediyor. BKM üyeleri, Mehmet Candemir 1, Ramazan İlten 1, Abdullah Tarhan 10,Sultan Tezel 15, Çiçek Tekdemir 1, Jale Ekinci15, Nurhan Tezel 7, Emel Çiftçi10, Baran Çelebi1, Serdar Kapalıgöz 2, Ayşegül Ekinci 3, Mahfuz Arslan 3 ve hala cezaevinde olan Adil Aslan 1 dava olmak üzere toplam 70 dava hala devam ediyor. Hala Cezaevinde olan Adil Aslan ise, “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş yasasına muhalefet etmek” gerekçesiyle açılan dava da ise 20 yıl hapis cezası isteniliyor.

‘Biz bu yasağı oyuna çevireceğiz’

5 yıl boyunca etkinliklere katılmama yönündeki Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin karar yazısı ellerine ulaşan BKM üyeleri, kararın şokunu yaşıyor. Anlamsız ve Haksız bir ceza aldıklarını belirten müzisyenler, sanatçıya sanat yapmama cezasının çok ilkel ve ağır olduğunu dile getirdiler. Batman’ın tek Kürtçe Tiyatro grubu olan Arsen Paladov Tiyatrosunun üyesi Abdullah Tarhan, kendisine verilen 5 yıl Tiyatro etkinlikleri yapmama cezasının trajikomik olduğunu belirterek: “Batman’ın tek Kürtçe tiyatro grubuyuz etkinliklerimizin hemen hepsi Kürtçe, bize getirilen yasak çok gülünç. Tiyatro yasağı getirilen bizler, bu yasağı da oyuna çevirip sahnede oynayacağız, bu yasaklar tiyatro sevgimizi bitiremeyecek, her zaman çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

5 yıl şarkı söyleyemeyecek

5 yıl boyunca Toplu alanlarda ve etkinliklerde şarkı söylememe cezası alan grubun solisti Mahfuz Aslan ise, mahkeme kararına şaşırıp kaldıklarını ifade etti.Bahar Kültür Merkezi Bünyesindeki Koma Grave Roje Müzik Grubunun solisti olan Mahfuz Aslan; “Biz hem sanat için hem de geçimimizi sağlamak için davet edildiğimiz etkinliklere ücret karşılığı katılırız. Katıldığımız etkinlikler suç unsuru sayılarak bize dava açıldı. Açılan davanın kararı önceki gün elimize ulaşınca şok geçirdik. Bana 5 yıl boyunca toplu alanlarda şarkı söyleme yasağı getirildi. Arkadaşlarım de müzik aletlerini 5 yıl kullanamayacak. Bu nasıl bir ceza? Aklım almıyor” dedi.

Suçu: Erbane ile halkı coşturmak!

Konser ve Yürüyüşlerde arbane çaldığı için hapis cezası alan ve 4 ay hapis yatan Çiçek Tekdemir, şartlı tahliye oldu ancak ona da sanat yasağı getirildi. “Def Çaldığım için 54 yıl hapsim istendi” diye tepki gösteren Çiçek Tekdemir, 11 yıl 8 aylık cezasının 4 ay’ını hapiste geçirdikten sonra önceki gün şartlı tahliye oldu. Tekdemir ” def çalmanın tutuklama nedeni olamayacağını söylediğim mahkemede hakim bana, def çalarak izinsiz etkinlik yapan kalabalığı coşturduğumu söyledi. Ben de sanatçının görevinin kalabalığı coşturma olduğunu ve bunun için ücret aldığımı söyledim. Yasaklı şarkılara def ile eşlik ettiğim gerekçesi ile 4 ay hapis yattım daha sonra şartlı tahliye oldum ancak, 5 yıl boyunca def çalmam yasaklandı. Buna anlam veremiyorum” diye konuştu.

Haklarında 5 yıl boyunca etkinliklere katılma yasağı kararı çıkan Müzisyen ve tiyatrocular, temyiz için Yargıtay’a başvurmaya hazırlanıyor.

ERDOĞAN ALTAN