Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri Adayları

Türk Tiyatrosu ve Sineması’nın duayen oyuncularından Sadri Alışık (1925–1995) anısına bu yıl ilk kez düzenlenen “1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” gecesi Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 17 Mayıs 2010 Pazartesi gecesi Efes Pilsen sponsorluğunda gerçekleşecek.

Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’nun dört Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’nun dört bir köşesinden Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi ve ödüllendirmeyi amaçlayan, Prof. Dr. Sevda Şener başkanlığında ve Gülşen Karakadıoğlu, Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Gülgün Kutlu, Ülker Köksal, Doç. Dr. Selda Öndül, Yrd. Doç. Dr. Filiz Elmas’dan oluşan seçici kurul, Yılın Onur Ödülü’nü Nurşen Girginkoç’a verdi.

Bu yıl 15. si düzenlenen “Sadri Alışık Tiyatro Oyuncu Ödülleri”nin İstanbul jürisinin başkanı olan ve ödüllerin Ankara ayağıyla eşgüdümü sağlayan Üstün Akmen, “Bu ödüllerle, Anadolu tiyatrolarını da ödüllendirmek, dolayısıyla ödül mekanizmasını İstanbul’un tekelinden kurtarmak adına Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor,” dedi.

Seçici Kurul’un, turneler düzenleyerek Anadolu’yu büyük bir özveriyle dolaşmaları yanı sıra, duru ve düzeyli oyunlar sahneledikleri; Anadolu insanına doğru tiyatro örnekleri sergiledikleri gerekçeleriyle Samsun Sanat Tiyatrosu’nun da Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görüldüğünü söyleyen Üstün Akmen, “1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülü”ne aday olarak belirlenenleri şöyle açıkladı:

YILIN EN İYİ YAPIMININ YÖNETMENİ

1. İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar (Ankara Devlet Tiyatrosu, İskender Altun)
2. Kerbelâ (Ankara Devlet Tiyatrosu, Ayşe Emel Mesci)
3. Mojo (Dip Sahne, İlham Yazar)

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

1. Mithat Erdemli (Ankara Devlet Tiyatrosu, Bir Savaş Hikayesi)
2. İrfan Kılınç (Erzurum Devlet Tiyatrosu, Cumhuriyetin İlk Sadası)
3. Uğur Çavuşoğlu (Ankara Devlet Tiyatrosu, Gizler Çarşısı)

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

1.Tomris Çetinel (Konya Devlet Tiyatrosu, Gılgameş)
2. Rengin Samurçay (Ankara Devlet Tiyatrosu, Kerbelâ)
3. Füsun Günuğur (Ankara Devlet Tiyatrosu, Geç Kalanlar)

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

1. Ferdi Dalkılıç (Erzurum Devlet Tiyatrosu, Cumhuriyetin İlk Sadası)
2. Şahin Ergüney (Ankara Devlet Tiyatrosu, Islıkçı)
3. Ali Hakan Beşen ( Ankara Devlet Tiyatrosu, Gizler Çarşısı)

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

1.Gül Gökçe (Ankara Devlet Tiyatrosu, Kerbelâ)
2 Yaprak Onat (Ankara Devlet Tiyatrosu, Gizler Çarşısı)

KOMEDİ YA DA MÜZİKAL DALINDA

YILIN EN İYİ YAPIMININ YÖNETMENİ

1. Rab Şeytana Dedi Ki (Ankara Devlet Tiyatrosu, Bozkurt Kuruç)
2. Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella (Ankara Devlet Tiyatrosu, Angelo Savelli)
3. İstanbul Efendisi (Konya Devlet Tiyatrosu, Tomris Çetinel)

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU

1. Durukan Duru (Ankara Devlet Tiyatrosu, Rab Şeytana Dedi Ki)
2. Suat Karausta (Ankara Devlet Tiyatrosu, Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella)
3. Tolga Tekin (Ankara Devlet Tiyatrosu, Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella)

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU

1. Servet Pandur (Ankara Devlet Tiyatrosu, Krem Karamel)
2. Berna Konur (Ankara Devlet Tiyatrosu, Anam Bacım Avradım)
3. İpek Gezener (Van Devlet Tiyatrosu, Kaynanam Nasıl Kudurdu)

Efes PİLSEN “GENÇ YETENEK” ÖDÜLÜ

Gonca Erçil (Ankara Devlet Tiyatrosu)

Haberler