Yenikapı Tiyatrosu Dersim’den Geçti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Avrupa Turnesi sonrasında, İzmir ve Dersim’in köylerinde sahne almaya devam eden 10.Lions Tiyatro Ödüllerinden “en iyi oyun” ödüllü İsyan Pülümür’de…

DERSİM – PÜLÜMÜR

İzmir Yenikapı Tiyatrosu ‘İsyan’ adlı oyunuyla Pülümür’den geçti. 200
kişinin izlediği oyunda yöre halkının oyuncuları sahiplenmeleri dikkat
çekiciydi. Oyunun ardından Yenikapı Tiyatrosu oyuncularıyla sohbet eden yöre halkı, oyunu çok beğendiklerini, uzun süredir böyle bir oyuna ihtiyaç duyduklarını, yıllardır dile getiremedikleri sıkıntıları Yenikapı Tiyatrosu’nun bu oyunla dile getirmesinden memnun olduklarını ve bundan sonra da Yenikapı Tiyatrosunu Pülümür’de görmek istediklerini belirttiler.

Dersim merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Pülümür; doğuda Kiğı (Bingöl) ilçesi, batısında Ovacık, güneyinde Nazımiye ve kuzeyinde Erzincan ile çevrilidir. İl merkezine 65 km uzaklıkta bulunan ilçeye Pülümür Vadisi ve Pülümür Çayı boyunca uzanan ve aynı zamanda Tunceli’nin Erzincan ili ile olan bağlantısını sağlayan karayolu üzerinden ulaşılır. Karayolu özellikle bahar ve yaz aylarında eşsiz doğa manzaralarına sahiptir. Tunceli-Pülümür Karayolu üzerinde yolun üst kısımlarında yer alan ve Gelin Odaları olarak adlandırılan mağaraların, Urartular döneminde burada yaşayan insanlar tarafından kayaların oyularak oda haline getirildiği ve bu odalarda yaşadıkları sanılmaktadır. Pülümür çayı üzerinde kurulu bulunan Hatun Köprüsünün yazılı bir bilgisi olmamasına karşın Selçuklular dönemine ait bir yapı olduğu tahmin edilmektedir. İlçede halk tarafından kutsal sayılan Büyük Çeşme, Büklü Dede Türbesi ve Derviş Gülabi Türbesi gibi önemli ziyaret yerleri bulunmaktadır. Pülümür Vadisi içerisinde akmakta olan Pülümür Suyu kenarında yer alan piknik alanları yaz aylarında yöre halkı tarafından günübirlik dinlenceler için tercih edilmektedir.

Haber: Şahin Adıgüzel

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.