4 Bin Yıllık Höyükte Tiyatro

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 4 bin yıl önce Asurlu tüccarların yaşadığı Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nü tanıtmak amacıyla kültür turu başlattı.

Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen Kayserililer, otobüslerle Kültepe Höyüğü’ne ulaştı.

Burada kazı çalışmalarında görevli arkeolog Gökhan Turan tarafından karşılanan tarih meraklıları, edindikleri genel bilgilerin ardından, Kaniş Krallığının başkenti olan höyükteki sarayın kalıntılarını gezdi.

Vatandaşlar, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tiyatro bölümü öğrencilerinin sahnelediği Asurlu bir kumaş tüccarının, kral ve veziriyle olan diyaloğunun anlatıldığı oyunu da izledi.

Senaryosu, kazılarda bulunan çivi yazılı tabletlerdeki bilgilerden yola çıkılarak hazırlanan oyun, tarih meraklıları tarafından büyük beğeni topladı.

Vatandaşlar, daha sonra, Karum kazı alanını gezerek, 4 bin yıl önce yörede yaşayan köklü bir medeniyetin izlerini görme fırsatı buldular.

Arkeolog Turan, kazı çalışmalarında 20 binin üzerinde çivi yazılı tablet bulunduğunu, bunların yüzde 95’inin Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde olduğunu söyledi.

Şalim Aşur adında Asurlu bir tüccarın 1994 yılında gün ışığına çıkartılan evini de gezdiren Turan, buradaki bir odadan yaklaşık 900 çivi yazılı tablet çıkarıldığını bildirdi.

Turan, uzmanlar tarafından okunan bu tabletlerden edindikleri bilgilere göre bu kişinin oğlunun bir cinayete kurban gittiğini, Şalim Aşur’un da Anadolu’nun başka bir yerinde vefat ettiğini anlattı.

Yaklaşık 2 saat süren kültür turu sonunda konuklara yemek ikram edildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayseri’nin birçok uygarlığın kurulduğu çok önemli tarihi bir merkez olduğunu belirtti.

Bu tarihi merkezdeki en önemli noktalardan birinin de Kültepe olduğunu vurgulayan Durukan, Kaniş/Karum adı verilen bu bölgenin Anadolu’da insanın yazı ile ilk tanıştığı yer alması nedeniyle çok önemli olduğunu anlattı.

Durukan, bu bölgeyi hem Kayserililere tanıtmak hem de Türkiye gündemine taşımak amacıyla, içerisinde tiyatro gösterilerinin yanı sıra akademik bilgilerin de verildiği etkinlikler düzenlediklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak her hafta sonu, herhangi bir ücret almadan içerisinde çeşitli ikramların da yer aldığı, tarihi bir oyunun da canlandırıldığı kültür turları düzenliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’nin de başkanıdır. Bu münasebetle Kayseri’deki ve tüm Türkiye’deki tarihi dokuya çok büyük önem veriyor. Kaniş/Karum’u daha ç ok kişiye tanıtmak, daha çok kişiyi bu bölgeye getirmek için kültür turlar ını Temmuz ayı içinde her cumartesi günü düzenlemeye devam edeceğiz.”

Kültepe Kaniş/Karum bölgesinin sadece Kayseri ve Türkiye için değil, dünya için de önemli bir yer olduğuna dikkati çeken Durukan, önceki yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile birlikte Kültepe Kaniş/Karum’u ziyaret ettiğini hatırlattı.

İHA

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.