Cadının Bohçası’ndan Yalnız Kadın ve Tecavüz Çıktı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

‘Cadının Bohçası’ stand-up gösterisiyle travesti dünyasını görünür kılan Esmeray, Dario Fo’nun ‘Tecavüz’ ve ‘Yalnız Kadın’ oyunlarıyla yola devam ediyor.

21-22-23 Temmuz’da Kumbaracı 50’de gerçekleştirilecek toplu gösterim, Esmeray’ın oyunculuk serüveni ve gösterilerine devam edebilmesi için dayanışma amacıyla yapılıyor.

“Yalnız Kadın” 1997 yılında Nobel ödülü kazanan İtalyan oyun yazarı ve oyuncu Dario Fo ve karısı Franca Rame’nin birlikte yazdıkları kadın oyunlarındandır. Maria… Kocasının kilit altında tuttuğu, yaşamı dört duvar arasında tutsaklığa dönüştürülmüş yalnız bir kadın. Konuşarak paylaşma olanağını yakaladığı komşusuyla sohbetleri onu yaşamının gerçeklerini keşfetmeye ittiğinde ne yapacağı bilinmez… Evlilik, cinsellik, aşk ve delilik üzerine trajikomik bir öykü… Füsun Demirel’in çevirisi ve Esmeray’ın yorumuyla…

Franca Rame ve Dario Fo’nun kısa kadın oyunlarından biri olan, çevirisini Füsun Demirel’in, rejisini Zeynep Özyurt Tarhan’ın yaptığı “Tecavüz”ü Esmeray farklı yorumu ile sahneye taşıyor.  İki bölüm halindeki oyunun ilk bölümünde Esmeray, kendi öz yaşamından bir tecavüz öyküsünü de izleyicilerle paylaşıyor.

Daha önce İstanbul’da çeşitli gösteri merkezlerinde ve üniversitelerde, Anadolu’da çeşitli festivallerde ve Avrupa’da sahnelenmiş olan “Cadının Bohçası “, transseksüel feminist Esmeray’ın kendi hayat hikâyesinden hareketle yazıp oynadığı tek kişilik bir “stand-up”. Cadının Bohçası ayrımcılıkların kesişiminde, hem transseksüel hem de Kürt olarak şiddete, milliyetçiliğe ve ataerkil değerlere karşı direnen bir feministin hikâyesi. Eşcinsellikten transseksüelliğe geçişinde feminizmin farkına vararak, seks işçiliğini bırakan ve kadın hareketinin içinde yer alan Esmeray’ın oyunu, gerek Kars gerekse İstanbul’daki toplumsal cinsiyet, etnisite ve sınıf ilişkilerini feminist bir perspektiften mizahi bir dille sunmakta.

Adres: Kumbaracı Yokuşu No.50 Tünel Beyoğlu
Bilet ve Bilgi için
212 243 50 51/ 532 255 55 80
nilgun@altidansonra.com
www.kumbaraci50.com

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.