Royal Court’ta Bir Türk

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Berkun Oya, İngiltere’nin en prestijli tiyatrosunun programına davet edildi.

Çok sayıda ülkeden uluslararası yüzlerce oyun yazarının The Royal Court Tiyatrosu’na sundukları oyunların değerlendirilmesi sonucunda her sene 10 yazarın kabul edildiği programa bu yıl Berkun Oya da dahil oldu.

Programa kabul edilen ilk Türk yazar olan Berkun Oya, yaklaşık bir ay boyunca aralarında Simon Stephens, Marc Ravenhill, David Hare ve Martin Crimp gibi dünyaca ünlü oyun yazarlarının da bulunduğu bir ekiple beraber çalışacak ve Oya’nın yeni oyunu “Pentax” Royal Court’ta tamamlanacak. “Pentax” 2010-2011 sezonunda İstanbul’da seyirci ile buluşacak.

KREK TOPLULUĞU’NUN YENİ SEZON OYUNLARI
Krek Tiyatro Topluluğu’nun 2010-11 repertuvarı oldukça kalabalık. Berkun Oya’nın yazıp yönettiği, geçtiğimiz sezon büyük ilgi gören “Bayrak” seyircisiyle buluşmaya devam edecek. İlk gösterisi Şubat 2009’da Paris Odeon Tiyatrosu’nda gerçekleşen “Bomba” ve bu sene İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyircisiyle buluşan “Hoop Gitti Kafa” Krek’in önümüzdeki sezon sahnelemeye devam edeceği oyunlar arasında yer alıyor. Krek Tiyatro Topluluğu’nun önümüzde sezonda prömiyer yapacak yeni oyunları ise “Pentax” ve “Dur”.

SİNEMA ÇALIŞMALARI DA VAR
Berkun Oya, 1999’da Ali Atay’la birlikte Krek Tiyatro Topluluğunu kurdu. Kuruluşundan beri genel yönetmenliğini üstlendiği toplulukta “Adamlar”, “Pasta ve Telaş”, “Op’la Zo’nun Dramı”, “Bayrak”, “Bomba” gibi oyunları yazdı ve yönetti.

Televizyonlar için hazırladığı “Defakto”, “Infoman” gibi sıra dışı programlarla da dikkat çeken Oya, 2007 yılında “İyi Seneler Londra” adlı filmiyle yurtiçi ve dışında çeşitli festivallere katıldı.

HaberTürk

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.