Ateş Kuşu Semiha Berksoy

Opera dünyamızda  “ilk”lerin kadını olarak anılan  dramatik soprano Semiha Berksoy’un mücadeleli ve  duygu yüklü  hayatını  “Ateş Kuşu Semiha Berksoy” adlı kitapta sanatçıyı yakından tanıyan   Dikmen Gürün anlatıyor.      

İKSV Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü ve  Maltepe Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölüm Başkanı olan  Prof. Dr. Dikmen Gürün, 2004 yılında, 94 yaşında vefat eden Semiha Berksoy’un  100.doğum yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  ‘ anma armağan kitabı’ olarak basılan  bu eserde sanatçının operanın yanı sıra resim, tiyatro, performans  alanlarında yurt içinde ve dışında elde ettiği  başarılara değiniyor.  Düş  kırıklıklarını yansıtıyor… Belgelerden, notlardan, mektuplardan ve sanatçıyla yaptığı uzun söyleşilerden yola çıkarak Semiha Berksoy’un  “sözlü, aryalı ve resimli hayat tarihi”ni oluşturuyor. .  

Dikmen Gürün, kaleme aldığı  bu  zengin ve çağına göre aykırı  hayat hikayesini, sanatçıya dair  Zeliha Berksoy (kızı), Oğul Aktuna (torunu),  Mustafa Avkıran, Ferit Edgü, Genco Erkal, Nermin Faruki, Cüneyt Gökçer, Melih Güneş, Doğan Hızlan, Kenan Işık, Mesut  İktu, Beral Madra, Rosa Martinez, Dieter Ronte, Ferhan Şensoy, Eşref Üren, Robert Wilson’un yazdıklarıyla,   fotoğraflarla, yapıtlarından seçmelerle  bir araya getirerek çok yönlü bir çalışma koyuyor ortaya.