Tiyatro Boğaziçi Ocak Programı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) bünyesinde çalışmalarını yürüten Tiyatro Boğaziçi 2011 sezonunda dört farklı oyunla seyirci karşısında olacak: Selam Sana Shakespeare”, “Molière Efendi”, “Gülüşün Güller AçsınveŞirket Hikayeleri”.

***************************************************

“Selam Sana Shakespeare”

Geçtiğimiz sezon Molière’in hayatını ve tiyatrosunu anlatan, bir belgesel niteliğindeki “Molière Efendi” adlı oyunun ardından Tiyatro Boğaziçi, bu sezon da  Shakespeare’i ve onun tiyatrosunu anlatıyor. “Shakespeare’i Shakespeare yapan neydi?” sorusunun peşinden giderek, sıradan bir kasaba delikanlısının tüm zamanların yazarı haline gelmesinin ve sanatının dört asırlık bir zamanın ardından bugünlere kadar uzanabilmesinin sırrını araştırıyor. Bu Shakespeare yolculuğunda “Romeo ve Juliet”, “Bahar Noktası”, “Hamlet”, “II. Richard” ve “IV. Henry” gibi ünlü Shakespeare oyunlarından sahneler de yer alıyor.

7 Ocak Cuma 19:30 (Haldun Dormen Sahnesi/Şişli)

14 Ocak Cuma 20:30 (Haldun Dormen Sahnesi/Şişli)

26 Ocak Çarşamba 20:30 (Haldun Dormen Sahnesi/Şişli)

********************************************************************

“Molière Efendi”

Tiyatro Boğaziçi bu oyunda dünyanın dört bir yanında, neredeyse tüm dillerde sahneleri dolduran Molière’i tanıtıyor. Çünkü edebiyat kitaplarında birkaç sayfaya, ezberden söylenen birkaç basmakalıp cümleye, müfredatlarda bir ders saatine sıkıştırılmayacak kadar değerli bu büyük tiyatro ustası… Kısacası, bu oyuna keyifli bir Molière dersi olarak bakılabilir… Oyunda Molière’in hayatından bazı önemli kesitleri canlandırırken, Cimri, Kibarlık Budalası ve Hastalık Hastası gibi ilk günkü değerinden bir şey kaybetmeyen büyük eserlerinden sahnelere de yer veriliyor. Ve bu büyük tiyatro ustası, oyunlarındaki panayır canlılığı içinden anlatılıyor.

Oyunun tanıtım videosu için:

http://www.vimeo.com/7449516

21 Ocak Cuma 20:30 (Haldun Dormen Sahnesi/Şişli)

********************************************************************

“Gülüşün Güller Açsın”

Ömer F. Kurhan tarafından yazılan Gülüşün Güller Açsın üç arkadaş arasındaki ilişkiler ağına odaklanarak, kısa ve sarsıcı bir hikaye anlatıyor bize. Küçük hesaplara ve iktidar oyunlarına, cinselliğin, dostluğun ve politikanın yozlaştırılmasına dair bir hikaye. Oyun, Tiyatro Boğaziçi’nin önceki oyunlarından farklı bir üsluba sahip. Dolaysız ve sert dili, gerçekliği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren anlatımı, insan ilişkilerine cesur bir biçimde eleştirel yaklaşımıyla oyun, bizi hayatımızla hesaplaşmaya çağırıyor. Gülüşün Güller Açsın, Lions Halk Jürisi tarafından “En İyi Yeni Özgün Oyun” ödülüne layık görülmüştür.

Oyunun tanıtım videosu için:

http://vimeo.com/14636858

13 Ocak Perşembe 20:30 (Kumbaracı 50/Beyoğlu)
20 Ocak Perşembe 20:30 (Kumbaracı 50/Beyoğlu)

********************************************************************

“Şirket Hikayeleri”

Şirket Hikâyeleri’nde iş yaşamında sıklıkla karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirilen tutumlar mizahi bir dille sahneye taşınıyor. Oyunda, gözlemlere ve derlemelere dayanan üç hikâye anlatı konusu yapılıyor: Pazarlama sorumlusu Sibel’in, koordinatör Buket’in, insan kaynakları müdürü Murat’ın hikâyeleri… Başka bir ifadeyle çocuk bekleyen Sibel’in, kariyerinde yükselen Buket’in ve şirket ile çalışanların arasında kalan Murat’ın tercihleri… Onların tercihleri, yanılsamaları ve çelişkileriyle eyleyen, etkilenen ve bazen de izleyenler düşünmeye ve birbirine kulak vermeye çağrılıyor.

9 Ocak Cumartesi 15:00 (Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu)

30 Ocak Pazar 15:00 (Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi)


********************************************************************

İLETİŞİM VE REZERVASYON:

Duygu Dalyanoğlu

0 537 500 24 91

duygudalyanoglu@gmail.com

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.