Bilgi Eğitim’den Sahneye: Performing Arts Workshop

Dünyanın sayılı sanatçılarının eğitim vereceği programın ilk konuğu ünlü oyuncu koçu, yönetmen ve Elia Kazan’ın pek çok oyunun başrol oyunculuğunu yapmış olan Barbara Poitier.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim önemli bir programı daha hayata geçiriyor… Performing ARTS Workshop başlığı altında gerçekleştirilecek olan program çerçevesinde dünyaca ünlü pek çok oyuncu koçu, yönetmen, yazar workshop’lar düzenleyecekler.

Merve Taşkan’ın koordinatörlüğünde düzenlenen Performing Arts Workshop’un ilk workshop’u 25-26-27 Şubat ile 2-3-4-5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Barbara Poitier tarafından yapılacak. Metod oyunculuğu konusunda workshop düzenleyecek olan Amerika’nın en ünlü oyuncu koçu, oyuncu ve yönetmenlerinden Barbara Poitier bu sene 40’ıncı sanat yılını kutluyor. Actors Studio’nun yönetim kurulu üyesi olan Poitier aynı zamanda Actors Studio’nun Yazarlar-Yönetmenler Birimi’nin de kurucusu. Elia Kazan’nın yazıp yönettiği, birçok oyunun başrol oyuncusu olan Poitier Metod Oyunculuğu’nun ve Actors Studio’nun kurucusu Lee Strasberg’in öğrenciliğini ve asistanlığını da yaptı.

Actors Studio ise profesyonel oyuncular, yönetmenler ve yazarlar için 1947 yılında Elia Kazan, Cheryl Crawford ve Robert Lewis tarafından New York’ta kuruldu. Oyuncuların yoğun iş temposunda, oyunculuklarını geliştirmeye ve yeni oyunculuk formları bulmasına olanak sağlamayı amaçlayan Actors Studio’nun şu andaki yöneticileri Al Pacino, Ellen Burstyn ve Harvey Keitel… Üyeleri arasında Robert De Niro, Sean Penn, Jack Nicholson, Tenesse Williams, Kevin Spacey, Julia Roberts, Mickey Rourke, Marlon Brando gibi isimlerin olduğu Actors Studio’nun geçmişte de James Dean, Marilyn Monroe gibi ünlü oyuncu üyeleri de bulunuyordu.

Eğitim programı kapsamında ilerleyen dönemlerde Oscar ödüllü, başrollerini Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis’in başrollerini paylaştığı  Doubt filminin de yönetmeni ve yazarı John Patrick Shanley yazarlık worshopu; 200’ün üzerinde Broadway’de oyun yöneten, Harvard’da dersler veren Stuart Vaughan da Reji workshopu yapacak.

Sınırlı sayıda katılımcının kabul edileceği ve yıl içine yayılan Performing Arts’ın koordinatörlüğünü ise Merve Taşkan üstlenmiş durumda… Merve Taşkan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra, New School University Actors Studio Drama School’da reji masterı yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra Actors Studio’dan gelen davetle “Yazarlar Yönetmenler Workshop’una” ömür boyu katılma hakkı kazandı. Taşkan, Actors Studio’da 15 oyunun bir tiraddan ya da bir sahneden 2 perdelik oyuna dönüşme sürecinde yaratıcı grubun içinde rejisör olarak görev aldı; bu oyunlar çeşitli festivallerde sahnelendi. Ellen Burstyn, James Gandolfini, Barbara Poitier gibi oyuncularla çalıştı. New York Üniversitesi Tisch ve Lee Strasberg Tiyatro & Film Enstitüsü’nde 4 sene boyunca metod oyunculuğu, performansa hazırlık dersleri veren Taşkan, pek çok bitirme projelerinin yanı sıra Off Broadway, Off Off Broadway tiyatrolarında 50’ye yakın oyunu yönetti.

Workshop Tarihleri:

*25-26-27 Şubat — 2-3-4-5 Mart  (10:00- 17:00)

*Katılım 16 kişi ile sınırlıdır.

*Katılımcıların 21 yaş ve üzeri olması gerekmektedir.

*Lütfen başvurularınızı 21 Şubat’a kadar yapınız. 21-22 Şubat’ta ön mülakatla başvurular değerlendirilecek ve seçilen 16 kişi workshopa katılacaktır.

Program Bedeli: 2.500 TL.

Bilgi Üniversitesi öğrencileri ve çalışanlarına %10 indirim. Ayrıntılı bilgi için: 0212 311 53 71

BilgiEğitim