Panahi Retrospektifi Bugün Başlıyor

İstanbul Modern Sinema, İran sinemasının öncülerinden Cafer Panahi’nin filmlerine ev sahipliği yapıyor. Bugün başlayacak ve 10 Şubat tarihine dek sürecek olan “Cafer Panahi Retrospektifi” başlıklı etkinlik, ünlü yönetmenin filmlerini toplu olarak izleme imkanı sunuyor.

1995 yılında 48. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülü alan Beyaz Balon, 1998 yılında 17.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi kazanan Ayna ve 2000’de 57. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü alan Daire’nin de aralarında olduğu beş uzun metrajlı filmden oluşan program, 61. Berlin Film Festivali’nden bir hafta önce İstanbul Modern’de gösteriliyor.

Programda, yedi yaşındaki Raziye’nin yılbaşı hediyesi için istediği Japon balığına ulaşma öyküsünü Abbas Kiarostami’nin senaryosuyla aktaran ve İran sokaklarında geçen yabancı ve karmaşık bir hayat kesiti yansıtan 1995 yapımı Beyaz Balon, küçük Mina’nın modern İran’ın sosyo-kültürel yaşantısına ayna tutan bir metafor olduğu 1997 yapımı Ayna, İran’daki sosyal sınıf farkını ve erkeklerin sıkışmışlıklarını, yaşadıkları çaresizliği öne çıkaran sürükleyici bir dram olan 2003 yapımı Kanlı Altın, yönetmenin komedi unsurları içeren ilk ve tek öyküsü 2006 yapımı Ofsayt, farklı geçmişlerden gelen dört kadın karakter üzerinden “daire”den çıkmanın imkânsızlığını gösteren 2000 yapımı Daire de yer alıyor.

Yeni Şafak