Şirin Devrim Türkiye’ye Getirilecek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda (İBBŞT) Muhsin Ertuğrul döneminde oyun sahneleyen ilk kadın yönetmen, tiyatro sanatçısı Şirin Devrim’i kaybettik. Devrim’in naaşı Türkiye’ye getirilip Şakir Paşa aile kabristanında toprağa verilecek. Cenazenin ne zaman ve nereden kalkacağı hakkında İBBŞT’ları henüz bir açıklama yapmadı.

1926 yılında İstanbul’da doğan Şirin Devrim, yazar İzzet Melih Devrim ve ünlü ressam Fahrelnisa Zeid çiftinin ikinci çocuğuydu. Annesinin ikinci evliliğini Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi Emir Zeid ile yapması nedeniyle Şirin Devrim çocukluğunu İstanbul ve Bağdat’ta geçirdi, Avrupa’nın birçok kentinde yaşadı. İstanbul Amerikan Kız Koleji’den mezun olan Devrim,1948’de New York’a giderek Yale Üniversitesi’nin tiyatro bölümünü bitirdi. 

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak birçok oyunda görev alan Şirin Devrim, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye oyun koyan ilk kadın sanatçı oldu. 1966 yılında Muhsin Ertuğrul’un İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ayrılması üzerine kurumdan istifa ederek ABD’ye gitti. Amerika’da pek çok tiyatroda sahneye çıkan Devrim, Carnegie-Mellon ve Wisconsin Üniversiteleri’nde ders verdi. 

Ressam Nejad Devrim’in kız kardeşi, yazar Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaç) ile gravür sanatçısı Aliye Berger’in yeğeni, seramik sanatçısı Füreya Koral’ın kuzeni olan, Tunç Yalman’ın yakın dostu Şirin Devrim, 6 Mart Pazar günü, geçirdiği şiddetli soğuk algınlığı sonucunda New York’ta yaşama veda etti. 

İŞT’de yönettiği ve oynadığı bazı oyunlar 

Hırçın Kız (1960-61, Yönetmen-Oyuncu), Kadınlar (1962-63), Bu Melek Satılık Değil (1959-60), Çöpçatan (Yönetmen-Oyuncu), Mağara (1961-62, Yönetmen-Oyuncu), Ah Baba Vah Baba Annem Seni Asmış Dolaba Bilsen Ne Üzgünüm Buna (1963-64). Şirin Devrim’in Doğan Kitap’tan çıkan “Şakir Paşa Ailesi” ve “Şirin” adlı iki de kitabı bulunuyor.

Cumhuriyet

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.