9. Üniversiteler arası İstanbul Tiyatro Festivali

Pinterest LinkedIn Tumblr +

19 yıldır tiyatro eğitimi veren Gösteri Sanatları Merkezinin düzenlediği 9. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali, 1-18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak .

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’ye bağlı olarak 19 yıldır tiyatro eğitimi veren Gösteri Sanatları Merkezinin düzenlediği 9. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali, 1-18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Kültür AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, festivale, üniversite tiyatro gruplarının yanı sıra, tiyatro çalışmalarını sürdüren amatör tiyatro gruplarıyla İstanbul dışından üniversite grupları da katılıyor.

Festival, 18 Mayıs Çarşamba günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek.

9. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl İstanbul’un farklı semtlerinde var olan kültür merkezleri ve tiyatro salonlarında yapılacak.

Bu çerçevede, İstanbul genelinde de bir yaygınlık kazanan festivali, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi ve Garajistanbul da destekliyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir-2 Sahnesi, Üsküdar Tekel Sahnesi ve Üsküdar Tekel Stüdyo Sahnesi, Cennet Kültür Merkezi, Sefaköy Kültür Merkezi, Muammer Karaca Kültür Merkezi, Garajistanbul, Ümraniye Atakent Kültür Merkezi, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi, Zeytinburnu Kültür Merkezi, söyleşiler için Tarık Zafer Tunaya Konferans Salonu ve tiyatro salonu, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu, festivalin gösteri mekanları olarak kullanılacak.

Festival, bu yıl ilk kez “Onur Ödülü” verecek. Ödül, üniversiteler başta olmak üzere festival seyircisinin ve sair katılımcıların, festivalin resmi web sitesi “www. unistiyafest. com” üzerinden kullanacakları oylarla belirlenecek bir tiyatro oyuncusuna verilecek.

“Onur Ödülü”yle birlikte, festival çerçevesinde oluşturulan bir jüri tarafından 12 kategoride ödül verilecek.

Festival gelenekleri çerçevesinde, geleneksel Türk tiyatrosunun önemli bir alanı olan ve Karagöz ile anılan Hayal Perdesi’nin “Tip”leri ödül olarak kategori birincilerine verilecek.

-ÖDÜL ALACAK OYUNLAR-

Kategoriler ve ödül olarak verilecek “Tip”ler şöyle:

“En İyi Müzik Tasarımı Ödülü (Zurnacı), En İyi Dekor Tasarımı Ödülü(Karagöz Evi), En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü (Süslü Zenne), En İyi Işık Tasarımı Ödülü (Ateşbaz), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü (Tiryaki), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (Arap Bacı), En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Karagöz), En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Zenne), En İyi Yönetmen Ödülü (Tuzsuz Deli Bekir), En İyi Oyun
(İstanbul Efendisi) ve Jüri Özen Ödülü (Hacivat). Ayrıca Onur Ödülü için de Hayal Perdesindeki “Tip” lerden özel bir kolaj çalışması ödül olarak verilecek.

Ödül tasarımlarını Karagöz tasvir ustası Suat Veral gerçekleştiriyor. Veral, festival için deri üzerine özel bir ödül çalışması hazırlıyor.

Festivalde bu yıl yeni bir uygulama da başlatılıyor.

Buna göre, her yıl “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülleri, tiyatro sanatına emeği geçmiş iki ismin anısına verilecek.

Festivalde bu yıl “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün Hüseyin Katırcıoğlu, “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nün de tiyatro eleştirmeni Şehnaz Pak anısına verilmesi kararı alındı.

-BU YIL 39 TİYATRO GRUBUNDAN 800’E YAKIN OYUNCU KATILACAK-

Amacı, amatör bir heyecanla tiyatro yapan üniversite tiyatro gruplarının yanı sıra diğer tiyatro gruplarını bir araya getirmek ve onların oyunlarını seyirciyle buluşturmak olan festivalde, ayrıca ortak bir heyecanın da paylaşımı amacıyla, jüri değerlendirmesi neticesinde belirli ödüller kurgulandı.

Asıl varlık amacı “heves” olan festivalde, bu yıl 39 tiyatro grubundan 800’e yakın oyuncu, 43 oyunda, 13 gösteri mekanında seyircinin karşısına çıkacak.

Festivalle ilgili www. unistiyafest. com adresinden festivalin programını indirmek ya da festival süresince gerçekleştirilecek aktiviteleri takip etmek mümkün olacak.

Ayrıca ilgi duyanlar web sitesi üzerinden Onur Ödülü için oylamaya katılmak ve sanatçı önermek fırsatı bulacaklar.

Sondakika

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.