Avrupa Dansları Ankara’da

SHAMAN Dans Tiyatrosu’nun Buluşma isimli gösterisiyle 6 Mayıs’ta başlayacak olan 1. Uluslararası Ankara Dans Festivali, Avrupa danslarını Başkent’e taşıyor.

Festivalin onur konuğu Slovakya’dan Sabinovcan Müzik ve Dans Grubu ile Estonya Halk Dansları Topluluğu, dansları ve müzikleriyle festivale renk katacak.

Her iki grup da, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde gösteriler yapacak. Gruplar saat 14.00’de Optimum Outlet Center’da başkentlilerle buluşacak.

Daha sonra Cermodern’de kurulacak festival alanına gelecek olan iki grup, dans ve müzikleriyle keyifli anlar yaşatacak.

Dil engellerini aşmak

Festivalin düzenlenmesinde destek veren Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Jakabcin, müzik ve dansın tüm dil engellerini aşmak için uluslararası bir iletişim aracı olduğunu söyledi. Büyükelçi Jakabcin, bu nedenle Slovakya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin 1. Uluslararası Ankara Dans Festivali’ni yeni bağlantılar kurma potansiyeli olan ve ülkeler arası diyalog kurmaya olanak sağlayan önemli bir organizasyon olarak gördüğünü belirtti.

Festivalin, Türkiye’nin dünyaya açılması ve Türkiye’nin yeni bir modern ve dinamik yüzünün tanıtımı için son derece önemli olduğunu ifade etti.

Hem onur hem sevinç

Büyükelçi Vladimir Jakabcin, “Slovak folklör grubu Sabinovcan’ın onur konuğu olarak festivalde yer alması bizi onurlandırdığı kadar sevindiriyor da. Slovak kültürünü böyle bir festivalde yansıtmak bizim için son derece önemli. Gençlerimizin bir araya gelip birbirleriyle tanışmaları, fikir paylaşımında bulunmaları ve en önemlisi birbirlerini tanımaları için şans veren bu festival sonrası doğan dostluğun ülkelerimizin ortak geleceği için bir yatırım olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Hürriyet