Tiyatro BeReZe’den Kayıp Eşya Bürosu

Tiyatro BeReZe 2010-2011 sezonunda ‘Kayıp Eşya Bürosu’ ile  İBB Şehir Tiyatroları 27. “23 Nisan Çocuk Şenliği” kapsamında 26 Nisan’da Kağıthane, Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde, 29 Nisan’da ise Gazi Osman Paşa, Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde.

Çocuk edebiyatının tanınmış yazarlarından Sevim Ak’ın aynı adlı hikayesinden  Elif Temuçin ve  Firuze Engin tarafından oyunlaştırılan eserde, Firuze Engin, Bilge Gültürk ve Güray Dinçol, oyuncu, anlatıcı ve kuklacı olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun, sahibi tarafından takside unutulan bir sardunya çiçeğinin, getirildiği kayıp eşya bürosunda tanıştığı eşyalarla geçirdiği ilk gün ve bu eşyaların hikayeleri üstüne kurulu.

Kukla tiyatrosunun, ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir alt türü olan ‘obje tiyatrosu’   biçiminde sergilenen Kayıp Eşya Bürosu’nda, gündelik nesneler sahnede kendi özgün biçimlerini koruyarak, birer kukla gibi oynatılıyor. Çocuk tiyatrosunun kalıplaşmış anlatımlarının dışında bir yol benimseyen Tiyatro BeReZe, çocuk seyirciye daha önce izlemiş oldukları oyunlardan farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.  Objelerin dünyasında geçen bu eğlenceli oyun, sade bir tasarım ve samimi bir anlatıyla sahneye taşınıyor. 

Ayrıntılı bilgi için: www.tiyatrobereze.com