50. Yılını Sergi ile Bitiriyor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dekor ve kostüm duayeni Osman Şengezer’den, kostüm eskizlerinin de yer alacağı resim sergisi açıyor.

Tasarladığı dekor ve kostümlerle 1960’tan beri 600’ü aşkın prodüksiyona imza atan Osman Şengezer; 5 dekor kostüm tasarımı, 2 kitap ve dostlarıyla kutladığı meslekteki 50. yılını, sergi ile sonlandırıyor. Sahnelere renk ve hayat katan usta; tiyatro, bale ve operalar için çizdiği kostüm eskizlerinden 20 tanesi ile “Evler” konulu resimlerini 15 Ekim- 22 Kasım 2011 tarihleri arasında Almelek Sanat Galerisi’nde sergiliyor.

Osman Şengezer’in; 50. meslek yılında dekor kostüm tasarımlarını gerçekleştirdiği projeler arasında, Kenter Tiyatrosu’nda Yıldız Kenter için “Kraliçe Lear”, Antalya Devlet Balesi için “La Bayadere” balesi, Eskişehir Tiyatroları için “Kaç Baba Kaç” ile “Palto” oyunları, Ankara Devlet Tiyatrosu için “Kantocu” müzikali ve Dilek Türker Tiyatrosu için “Türkan Saylan” oyunu yer alıyor. Şengezer bu projeler ek olarak, İstanbul Şehir Tiyatroları için “Cabare” müzikalinin Harbiye Şehir Tiyatrosu’na uygulanmasını gerçekleştirdi.

Dekor ve Kostüm ustası Şengezer, 50. yıl etkinliklerine bir yenisini daha katarak; tiyatro, bale ve operalar için çizdiği 20 adet kostüm eskizi ile 20 adet “Evler” konulu resmini Almelek Sanat Galerisi’nde sergiliyor. 15 Ekim 2011 Cumartesi günü açılacak olan sergi, 22 Kasım 2011 tarihine kadar Pazar ve Pazartesi günleri haricinde her gün ziyaret edilebilecek.

OSMAN ŞENGEZER KİMDİR?
1960 yılında, Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde dekor ve kostüm çalışmalarına başladı. Daha sonraları, Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü kurulunca, bu kuruma geçti. 16 yıl bu kurumda çalıştı.

1976 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğüne nakloldu. 2007 yılında emekli olana kadar bu kurumda çalıştı. Dekor ve kostüm tasarımlarının yanı sıra “Başdekoratör” lük görevini de uzun yıllar, yürüttü. Bale yöneticiliği, Sanat Teknik Müdürlükleri de yaptı, program dergilerinin yayınlanmalarında çalıştı. Sayıları 480’i geçen dekor ve kostümleri, Opera, operet, bale, modern dans, tiyatro, müzikal, sinema filmi, TV filmi tasarımlarını kapsamaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya Devlet Opera ve Baleleri yanı sıra Ankara ve Van Devlet Tiyatroları, İstanbul ve Eskişehir Şehir Tiyatroları, Ankara Meydan Sahneleri, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Sanat, Dormen, Kenter, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner, Devekuşu Kabare, Akbank Çocuk Tiyatroları, Yeditepe Oyuncuları, Tiyatro Kedi, Dilek Türker Tiyatro Ayna, TV Kanalları ve daha birçok özel tiyatrolarla çalıştı.

Yurt içinde 50’yi aşkın ilimize turneler yaptı. Yurtdışında İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs da dekor ve kostümleri görüldü. 500’ün üzerinde prodüksiyona, imza atmıştır. Çeşitli kentlerde kendi konusuyla ilgili, birçok sergi açtı. Yaptığı resimlerle açtığı resim sergilerini de bu sergilere kattı. Dergi ve gazetelerde sürekli yazılar yazdı. “Dekor Kostüm Osman Şengezer” 1989 , “Yazılar” 1993, “Bence Dekor Kostüm” 1999, “Dekor ve Kostümlü Anılar” ilk baskısı 2008, ikinci baskısı 2010 yılında yayınlanan 4 kitabı vardır. Çok sayıda ödüller almıştır.

Son Dakika

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.