Kadına Yönelik Şiddeti Protesto İçin ‘Tiyatro’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sivas Devlet Tiyatrosu, kadına yönelik şiddeti 3 ayrı oyunla sahnede eleştiriyor! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sahnelenecek oyun, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin tartışıldığı bir döneme denk gelmesi açısından önem taşıyor.

Sivas Devlet Tiyatrosu, sahnelediği “Batakhane Güzeli”, “Gus ile Yemek Saati” ve “Ortak Ağıt” isimli oyunlarla, cinayetlerle sonuçlanan kadına yönelik şiddetin temel dayanağı olan erkek egemen toplumun kadına yönelik psikolojik baskısı hicvediliyor. Sivas Devlet Tiyatrosu, tiyatro sezonuna perdelerini açtığı ilk oyun olan “Batakhane Güzeli”nde Osmanlı dönemindeki kabadayılık teması ile “erkeklik” rolünü insani değerler üzerinden tartışmaya açarken, “erkeklik” dayatması altında ezilen kadının yaşadığı psikolojik ve etnik şiddete de eleştirel bir bakış açısı getiriliyor. “Gus ile Yemek Saati” adlı oyunda ise şöhret duygusunun yarattığı travmanın kadını nasıl metalaştırdığı sahneye yansıtılıyor. Kayıp çocuklarını arayan binlerce annenin dramını mitolojik bir dille anlatan “Ortak Ağıt” oyunu ile de kadının annelik rolünün nasıl sömürülüp, baskı unsuruna dönüştürüldüğü sahneye aktarıyor.

Sivas Devlet Tiyatrosu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günün’de kadınların, insanlık tarihi kadar eski olan evlat acısının sessiz çığlığını, Hasan Öztürk’ün “Ortak Ağıt” isimli eseri ile sahnede yankılatıyor. Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği oyun 8–9 Mart Saat 19.30’da 10 Mart’ta ise saat 14.00 ve saat 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde perde açacak.

Mynet Haber

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.