Türkiye’nin İlk Tiyatro Kütüphanesi Açıldı!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Denizli Belediyesi tarafından kurulan halka açık ilk tiyatro kütüphanesi açıldı.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan İbrahim Çallı Sanat Evi’nde hizmet verecek tiyatro kütüphanesinin açılışını Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan yaptı. Denizli Belediye Meclis üyeleri ile Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu üyelerinin katıldığı açılış töreninde kurdeleyi Şehir Tiyatrosu’nun en genç iki üyesi ile kesen Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli Belediyesi sosyal ve kültürel etkinlikler ile belediye hizmetlerinin sadece yol, su, kanalizasyon, temizlik ve kaldırım işinden ibaret olmadığını göstermek adına Denizli’de çok önemli sanatsal ve kültürel etkinliklere imza atıyor. Bu kütüphanede o hizmetlerden biridir” dedi.

Türkiye’de bir belediyenin açtığı, halka açık ilk tiyatro kütüphanesi olma özelliğini taşıyan bu mekanın önemine değinen Başkan Zolan, şunları söyledi: “Mütevazi bir başlangıç yaptığımız bu tiyatro kütüphanesi, eminim ki gün geçtikçe büyüyecek. Şu an burada 720 kitaplık bir arşiv var. Bunun 311 adedi yerli, 257’si yabancı tiyatro oyunu kitabı. 152’si ise tiyatro kuramları ve inceleme kitaplarından oluşuyor. Ekonomiden, siyasete, tarımdan, eğitime, turizmden sanata uzanan geniş bir yelpazede, hep üretken bir kent olan Denizli’de, sanatın, sanatçının yanında olan biz biliyoruz ki sanat, insanları yaratıcılığı ve üretkenliği teşvik eden bir unsur.” Üretmenin ne demek olduğunu en iyi bilen Denizli insanının bu güne kadar gerçekleştirdiği tüm sanatsal etkinliklere büyük ilgi gösterdiğini anlatan Zolan, sözlerine şöyle devam etti: “Kentte yapılan Uluslararası Halk Dansları Festivali, Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali, Denizli Cam Festivali, Japon Filmleri Festivali, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Festivali, Ege Aşıklar Bayramı ve Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’ni hep sahiplenmiştir”

Tiyatro kütüphanesinin tiyatroya gönül veren herkese hizmet vereceğini belirten Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tiyatro oyunu arayan biri bu kütüphaneye geldiğinde, buradaki arkadaşlarımız tarafından yönlendirilecek. Nasıl, hangi türde, kaç kişilik bir oyun aradıkları konusunda bilgileri verdikleri takdirde aradıkları oyunu bulmaları için yardımcı olacaklar. Ardından da bulunan oyunun bir kopyası elektronik ortamda kendilerine verilecek. Herkese hayırlı olsun”

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.