Tiyatrocular 1 Mayıs’ta Meydanlarda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Başbakan Erdoğan’ın ‘Tiyatroları özelleştireceğiz’ açıklamasına tepki gösteren sanatçılar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. Ömrünü tiyatroya adayan Yıldız Kenter duygularını ‘Özelleştirip, ne kazanacaklar’ sözleriyle dile getirdi.

İstanbul  Şehir Tiyatroları’nda başlayan kriz, 1 Mayıs’ta meydanlara taşınıyor. ‘Şehrin Tiyatrosu Yok Edilemez’ sloganıyla bir araya gelen tiyatrocu ve onlara destek veren izleyiciler, önceki gün şehir tiyatrolarının kurucusu Muhsin Ertuğrul’u anıp, Harbiye’deki sahnenin önünde sabaha kadar oturma eylemi düzenlemişti.

Aynı gün Başbakan Erdoğan’ın, ‘Tiyatroları özelleştirmeye götürüyorum. Hem belediyeden maaşını alacaksın sonra yönetime verip veriştireceksin, böyle saçmalık olmaz’ sözlerine karşı ise sanatçılar bugün Taksim’de olacak. Sanatçı Orhan Alkaya, ‘1 Mayıs’ta Şehir Tiyatroları için alanlarda olacağız’ dedi.

SANAT ÖZGÜRLÜKTÜR

CNNTÜRK yayınına katılan Yıldız Kenter ise  ‘Özel tiyatrolar var. Belediye ve Devlet Tiyatroları mutlaka olmalı. Onların özelleşmesi için bir gerek yok. Beni yalnız sanatın özgür olduğu ilgilendiriyor. Biz felsefeyle, şiirle, dansla yaşıyoruz. Ama o, ‘zavallılara acıyoruz’ diyor. Ben, bu ne demektir anlayamadım. Özelleştirip ne kazanacaklar, ne yapacaklar? Sayın Başbakan’a İngiliz tiyatrosunu araştırmasını tavsiye edeceğiz. Tiyatronun işlevidir; eleştirmek’ dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın tiyatroları özelleştireceği yonudaki açıklamalarının ardından gözler Devlet Tiyatroları’na çevrildi. Devlet Tiyatroları’nın bu konuya ilişkin önümüzdeki günlerde geniş bir açıklama yapması bekleniyor.

Gökçek’ten ‘sözde sanatçılar’ yorumu

BAŞBAKAN’IN ‘Hazırlığını yap’ diye mesaj verdiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yanıtı twitter’dan geldi: Sayın Başbakanım sanatı tekellerinde görmeye alışmış sözde sanatçılara çok güzel ifadeler kullandı ve bize görev verdi. Artık o büyük (!) sanatkarlar kendi kabiliyetlerini kullanıp salonları dolduracaklar. Göreceksiniz Türkiye sıraya girecek.:)’

ÖZELLEŞTİRELİM, RAHAT OYNAYIN

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘Yıllarca millete tiyatro oynadılar. Şimdi hadi diyoruz ki ‘gelin özelleştirelim tiyatroları’, rahat oynayın oyunlarınızı. Yıllarca bir demokrasi oyunu sergilemeye kalktılar ama rejisör arkadan hep ipler elimde mesajını verdi’ dedi. (AA)

‘Sanatçılarımız rahat olsun’ demişti

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Tiyatroların özelleştirilmesi ile ilgili konuda açıklama yapmam. O konuda henüz Bakanlar Kurulu’na gelmiş bir görüş yok, gazete haberi üzerine bir değerlendirme yapmam” diye konuştu.

Günay, 22 Nisan Pazar günü, AKŞAM’da yayınlanan ‘Sultanahmet’e AVM, Taksim’e kışla olmaz’ başlıklı haberde, Şehir Tiyatroları’nda süregelen yönetmelik kriziyle ilgili olarak, ‘Şehir Tiyatroları’nda oluşturulan bu tür kurullarda sanatçıların çoğunlukta olmasını tercih ederim. Biz kendi alanımızdan sorumluyuz, yerel yönetimlerin bakış açıları bizi etkilemez. O yüzden sanatçılarımız rahat olsun’ demişti.

Akşam

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.