Karşıyaka Belediye Tiyatrosu 17 Yaşında

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Zekeriya Hocalar yönetiminde 17. yaşını kutlamaya hazırlanıyor.

16 yılda 36 oyunla 850’nin üzerinde gösteri yapan Belediye Tiyatrosu aynı zamanda oyuncu fabrikası gibi çalışıyor. Açılan kurslarla Türk Tiyatrosu’na yeni oyuncular kazandıran Belediye Tiyatrosu’nun kursiyerlerinden 15’i Konservatuarı kazanırken, 25’i ise dizilerde rol aldı.

16 yıl önce geçici mekanlarda çalışmalarına başlayan tiyatro bugün ilçenin dört bir yanındaki modern salonlarda oyunlarını sergiliyor. Zekeriya Hocalar yönetiminde sahneye konan oyunlar Ziya Gökalp, İsmail Cem, Bülent Ecevit Kültür merkezleri ile Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde binlerce tiyatro severle buluşuyor. İlginin her geçen yıl katlanarak arttığını belirten Zekeriya Hocalar, “Başkanımız Cevat Durak’a desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Karşıyaka’ya yeni salonlar kazandırırken, var olan salonları da Avrupa standartlarında yeniledi. Bugün bizler Opera ve Tiyatro Sahnesi gibi bir mekanda sahneye çıkıyor olmaktan mutluyuz” dedi.

Yetişkin kadrosunun yanı sıra Çocuk Tiyatrosu’yla da başarılı oyunlara imza atan Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun ünü yurt içi ve dışı turneleriyle de ilçe sınırlarının dışına taştı. Alaçatı Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali, Denizli Uluslararası Tiyatro Festivali, Ordu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali, Ankara Devlet Tiyatroları Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali, Giresun Tiyatro Festivali’ne katılan Belediye Tiyatrosu Makedonya ve Kosova turnelerinde de çok sayıda tiyatro severle buluştu.

Her yıl yaz sezonunda düzenlediği kurslarla Türk Tiyatrosu’na yeni isimler kazandıran Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun oyuncuları da başarılarıyla alkış topluyor. Kursiyerlerden 15’i konservatuarı kazanırken, 25’i ise, dizlerde rol aldı.

10-14, 15-25, 25 üzeri ve 50-60 yaş gruplarını kapsayan tiyatro kurslarında yaratıcı drama, drama ve tiyatro eğitimi veriliyor. 17. Yaşını kutlamaya hazırlanan Belediye Tiyatrosu’nun yaz kurslarında hali hazırda 50 öğrenci eğitim alıyor.

Yerli ve yabancı oyunlarla her yıl seyircisiyle buluşan Belediye Tiyatrosu 17. sezonun repertuar hazırlıklarını da tamamladı. Yeni sezonda Orhan Kemal’in romanından Mustafa Gültekin tarafından tiyatroya uyarlanan “Tersine Dünya” isimli oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkacak olan Belediye Tiyatrosu, çocuklar için de Andersen Masalları’ndan yola çıkılarak, Gülen İpek Abalı tarafından oyunlaştırılan “Çirkin Ördek Yavrusu” isimli müzikli oyunu sahneleyecek.

Gerçekgündem

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.