Spolin Tekniği Atölye Çalışması / Başlangıç Seviyesi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

5-11 Eylül 2012 arası 6 Gün 20 Saat

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için bize yazın; spolinist@gmail.com
www.spolinist.com

SPOLIN-IST’in 2009’dan bu yana düzenlediği doğaçlama oyunculuk atölye çalışmalarına bir yenisi ekleniyor. Doğaçlamanın büyükannesi sayılan Viola Spolin’in yarattığı Spolin Doğaçlaması üzerine yoğunlaşan Spolin Atölyesi her seviyeden oyuncuya, doğaçlama meraklısına ve yaratıcılığını geliştirmek isteyen herkese açık.

Oyuna siz de katılın!

New York’da yaşayan tiyatro sanatçısı Ege Maltepe’nin yürüteceği atölye çalışması “Improvisation For The Theater” isimli kitabın Oryantasyon bölümlerindeki konuları kapsayacak. 20 saatlik bu yoğun çalışmada Spolin Doğaçlamasının temelleri atılacak. Başlangıç Seviyesini tamamlayan oyuncular daha sonra SPOLIN İKİ, SPOLIN ÜÇ atölyeleri ile ileri seviyelerde eğitime devam edebilecekler.

5-11 Eylül 2012 tarihleri arasında, Istanbul Oya Bale Okulu Ulus Şubesi’nde gerçekleşecek 6 gün 20 saatlik yoğun bir çalışma. Dersler haftaiçi akşam, hafta sonu gündüz saatlerinde gerçekleşir. Kontenjan 10 kisi ile sınırlıdır.

Çalışma gün ve saatlerini öğrenmek ve kayıt yaptırmak için bize yazın:
spolinist@gmail.com

“Aktörlük mü yapıyorlar? Oynamalarını sağla!” Viola Spolin

Amerika’da 1950’lerin sonlarında Viola Spolin ve oğlu Paul Sills tarafından yaratılan Spolin Doğaçlaması, çığır açıcı etkisiyle Amerikan sinemasının ve tiyatrosunun yüzünü değiştirecek yönetmen ve oyuncular yetiştirdi. Oscarlı yönetmen Mike Nichols, Spolin Doğaçlaması ile başladığı kariyerini ”The Graduate”,”Birdcage’’,’‘Who’s Afraid of Virginia Woolf’’, ”Angels in America’ gibi ödüllü sinema ve televizyon çalışmalarıyla sürdürdü. Paul Sills’in kurduğu Second City isimli doğaçlama topluluğu ise Amerikan komedisine yön veren bir ekole dönüştü.

Spolin doğaçlama oyunculuk tekniği günümüzde oyunculuk okullarının dersleri arasında yer alıyor. Birçok yönetmen Spolin oyunlarından prova sürecinde yararlanıyor. En son Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı ‘The Bucket List’ isimli filmin yönetmeni Rob Reiner Viola Spolin’in ‘Improvisation For The Theater’ isimli kitabını bir başucu kitabı olarak tanımlıyor. Bill Murray, Gene Hackman gibi oyuncuların aldığı eğitimin bir parçası olan Spolin Doğaçlaması günümüzde tiyatro eğitiminde ve Yaratıcı Drama’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok yönetmen Spolin oyunlarından prova sürecinde yararlanırken, David Mamet gibi oyun yazarları Spolin doğaçlamasından etkilenerek kendi tekniklerini oluşturmuşlardır. Viola Spolin’in kitapları arasında Improvisation for the Theater (Tiyatro için Doğaçlama), Theater Games for the Lone Actor (Tek Başına Oyuncu için Egzersizler), Theater Games for the Classroom (Sınıf içi Oyunlar- Öğretmenin El Kitabı), Theater Games for the Rehearsal (Prova Sürecinde Oyunlar – Yönetmenin El Kitabı) yer alıyor.

Ege Maltepe hakkında;
New York’da oyuncu yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu koçu olarak çalışmalarını sürdüren Ege Maltepe, Bilkent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nden 2006’da mezun olduktan sonra Fulbright Bursu ile New York’a gitti. Oscarlı yönetmen Mike Nichols, Gene Hackman’dan Dustin Hoffman’a bir çok oyuncunun hocalığı yapmış olan George Morrison ve Viola Spolin’in oğlu Paul Sills’in kurduğu The New Actors Workshop isimli okulda yüksek lisansını tamamladı. George Morrison ile Metod Oyunculuk üzerine iki yıl çalıştı. Üç yıl boyunca Mike Nichols ile çalıştı. 2009’da Spolin Doğaçlamasını Türkiye’de yaymak amacıyla SPOLIN-IST’i kurdu ve New Actors Workshop’da asistan hoca olarak çalışmaya başladı. 2010’da New York’da gerçekleşen Öykü Tiyatrosu Prodüksiyonunda Paul Sills’in eşi, Spolin kitaplarının editörü, yönetmen Carol Sills’in asistanlığını yaptı. Ege Maltepe 18. Istanbul Tiyatro Festivali, 12. Uluslararası Trabzon Tiyatro Festivali de dahil olmak üzere çeşitli festival ve okullarda Spolin Atölyeleri yönetti. www.egemaltepe.com

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.