Baronyan’ın Şark Dişçisi 5 Dalda ‘Tiyatro Ödülleri’ Adayı

Tiyatro…Tiyatro… Dergisi verilen ‘Tiyatro ödülleri’nin adayları açıklandı. Engin Alkan’ın yönetmenliğinde ki Hagop Baronyan’ın Şark Dişçisi, en iyi yapım ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere beş dalda aday gösterildi. Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ‘Disko 5 No’lu’ adlı oyun 4 dalda ödüle aday gösterildi.

Tiyatro Tiyatro dergisi 2003 yılından beri düzenlediği ‘Tiyatro Ödülleri’’nin 2012 yılı adayları belli oldu. Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Hagop Baronyan’ın  Şark Dişçisi, en iyi yapım ve en iyi yönetmen başta olmak üzere 5 dalda aday gösterildi.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde 12 Eylül askeri darbesinden sonra yaşanan işkenceleri anlatan DestAR tiyatronun sahnelediği ‘Disko 5 No’lu’ adlı Kürtçe oyun dört dalda aday gösterildi.

Ödüller 19 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 20:30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşecek törenle sahiplerine verilecek.

Adaylar şöyle:

YILIN YAPIMI

Ben Bertolt Brecht                      (Dostlar Tiyatrosu)

Disko 5 No’lu                              (DestAR Tiyatro)

Largo Desolato                           (Ekip Tiyatrosu)

On Adımda Unutmak                  (Studio Oyuncuları)

Sidikli Kasabası Müzikali            (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Şark Dişçisi                                   (İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

YILIN YÖNETMENİ

Berfin Zenderlioğlu                        (Disko 5 No’lu-DestAR Tiyatro)

Cem Uslu                                        (Largo Desolato-Ekip Tiyatrosu)

Engin Alkan                                      (Şark Dişçisi- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

Orhan Alkaya                                   (Rosenbergler Ölmemeli- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

Şahika Tekand                                (On Adımda Unutmak-Studio Oyuncuları)

YILIN KADIN OYUNCUSU

Deniz Elmas                                     (Aşkın Sıradanlığı-İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Esra Bezen Bilgin                            (Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi… -Talimhane Tiyatrosu)

Pınar Çağlar Gençtürk                    (Disosya- sıfırnoktaiki)

Zeynep Ekin Öner                            (Sezuan’ın İyi İnsanı- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

YILIN ERKEK OYUNCUSU

Atilla Şendil                                       (Michelangelo- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Erkan Kolçak Köstendil                  (Aut- sıfırnoktaiki)

Mirza Metin                                         (Disko 5 No’lu-DestAR Tiyatro)

YILIN OYUN YAZARI

Alper Kul- Özgür Özgülgün          (Aut-sıfırnoktaiki)

Cihan Sağlam                                (Aşk Şarkısı-The Clup)

Deniz Altun                                      (Pippa-Talimhane Tiyatrosu)

Görkem Şarkan                              (Yok Oğlum Biz Evdeyiz-Serbest Bölge)

Irmak Bahçeci                                 (Michelangelo- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Kerem Kurdoğlu                             (Ve Hep Birlikte Soldan Çıkarlar- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

YILIN ÇEVİRMENİ

Cem Emüler                                    (Yanık- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Elif Baş                                              (Yalnız Batı-Tiyatro Yan Etki)

Hale Küntay                                      (Kırmızı Halı- Tiyatro Ayna)

Seçil Honeywill                                 (Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi… -Talimhane Tiyatrosu)

Şehsuvar Aktaş                                 (Don Juan’ın Gecesi-Oyun Atölyesi)

YILIN SAHNE TASARIMCISI

Barış Dinçel                                        (Ölümüne-Kent Oyuncuları)

Behlüldane Tor                                  (Aşkın Sıradanlığı- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Behlüldane Tor                                  (Michelangelo- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Esat Tekand                                       (On Adımda Unutmak-Studio Oyuncuları)

Ethem  Özbora                                   (Sezuan’ın İyi İnsanı- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

YILIN GİYSİ TASARIMCISI

Başak Özdoğan                                 (Ölümüne-Kent Oyuncuları)

Nalan Alaylı                                         (Sezuan’ın İyi İnsanı- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Tomris Kuzu                                       (Şark Dişçisi- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

YILIN IŞIK TASARIMCISI

Akın Yılmaz                                          (Yanık- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Alev Topal                                            (Dîsko 5 No’lu-(DestAR Tiyatro)

Ayhan Güldağları                                (Michelangelo- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Cem Yılmazer                                     (Ölümüne-Kent Oyuncuları)

Önder Arık                                            (Sidikli Kasabası Müzikali- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Şahika Tekand                                    (On Adımda Unutmak-Studio Oyuncuları)

YILIN OYUN MÜZİĞİ

Can Atilla                                               (Açıl Kafam Açıl- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Çiğdem Erken                                      (Ölümüne-Kent Oyuncuları)

Koray Kahraman                                  (Yanık- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Selen Öztürk                                          (Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları/Bab-ı Tiyatro)

Selim Atakan                                         (Şark Dişçisi- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

YILIN KOREOGRAFI

Nebi Birgi                                               (Sidikli Kasabası Müzikali- İstanbul Devlet Tiyatrosu)

Selçuk Borak                                         (Şark Dişçisi- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

Tuğçe Tuna                                            (Mutfak Söyleşileri- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

Yasemin Gezgin                                    (Ateşli Sabır- İ.B.B. Şehir Tiyatroları)

Agos