Mustafa Kaplan İP ile Kumbaracı50'de

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yer: Kumbaracı50

Tarih: 26, 27 Aralık

Saat: 20:30

Konsept ve koreografi: Mustafa Kaplan

Performans: Mustafa Kaplan

Dramaturjik destek: Gurur Ertem

Ortakyapım: Bimeras, iDANS Festivali

Supported by: 0090/Monty (Belçika, Anvers)

Mustafa Kaplan, kenti bir oyun alanı olarak gören yeni solo çalışmasında mevcut yapıları, mekânları ve şehrin sunduğu duyuları bambaşka birer düzleme tercüme ediyor.

“Kopenhag’da mekâna özgü bir performans yaratma teklifi aldığımda kent ortamının sunduğu olanakları araştırmaya başladım. Yaşadığım şehir çalışmalarımı nasıl etkiliyor? Benlikle şehir arasındaki ilişki nedir? Kazablanka’daki bir sonraki misafir sanatçılığımda benzer sorularla uğraştım. Kentin tanıdık bir binasını iple ölçtüm ve aynı ölçekte başka bir alan yarattım. Mevcut hacmi başka bir düzleme tercüme ettim.

Tercüme araştırmamın anahtar kelimelerinden biri olarak ortaya çıktı. Bir hacmi nasıl ipe, ağırlığı zamana, metni dile çevirebileceğimi araştırdım.” Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan: Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği eğitimi alırken Geyvan McMillan’dan dans dersleri almaya başladı. İlk koreografilerini de o dönemde yaptı. 1989-1992 yılları arasında Modern Bale Topluluğu’nda dans etti. 1990 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başladı ve burada 10 yıl boyunca dansçı ve koreograf olarak çalıştı. “TALDANS” ve “ÇATI Dans Studyosu”gibi oluşumların kurucusu olan Kaplan kendi eserlerinin yanı sıra Aydın Teker ve Yann Marussich’in eserlerinde yer aldı. Filiz Sızanlı ile birlikte şu eserleri yarattı: Dokuman (2009), Graf (2006), Solum (2004), Sek Sek (2003). Önceki dönemden bazı eserleri ise: Rüzgar Gülü (2001), Dolap (2000), Uyumlama (2000), Üç Şey (1997), Bamm!(1995), 1.20 dk (1992).

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.