Bir Beden Tiyatrosu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

bir-beden-tiyatrosu-3-kadin-bin-turna-5635192_7762_oDaha önce yolda, okulda, düğünde, sinemada, barda, pazarda, evde karşımıza çıkan, susan, susturulan, susmak zorunda kalan kadınlardan yalnızca üçü… Kadına yönelik şiddete karşı bir umut olarak hayata geçen ve derdini, bedensel anlatımın önde olduğu performansla tiyatro sahnesine taşıyan “3 Kadın Bin Turna”; 11 Şubat 2014, Salı akşamı 20:30’da Emek Sahnesi’nde!

Kadınların daha demokratik, barışçıl ve eşit yaşama koşullarına sahip olması umuduyla bir beden tiyatrosu olarak hayata geçen “3 Kadın Bin Turna”; 3 farklı kadının çok bilindik, bir o kadar da sarsıcı hikayelerini tiyatro sahnesine taşıyor.

Üç kadın…Biri, babası yaşında adamla evlendirildiği, biri, bir gün ansızın ortadan kaybolan evladını aradığı, biri, güvenilir insanların varlığına inanıp tecavüze uğradığı için; sustular, susturuldular, susmak zorunda kaldılar. Bir beden tiyatrosu olarak hayata geçen “3 Kadın Bin Turna”; buruşturulup bir kenara atılmış kağıt parçaları gibi, yere düştüğü anda unutulan bu hayatlara dikkat çekmek için yola çıktı.

“3 Kadın Bin Turna”; Tiyatro Tatavla’nın ikinci projesi. Konsepti, rejisi ve koreografisi Arda Alpkıray’a ait olan, Eraslan Sağlam’ın danışmanlık yaptığı “3 Kadın Bin Turna”da Ayça Bildik, İrem Erkaya ve Yeşim Egemen Özaydın rol alıyor. Kostümlerini Elif Bayraktar’ın hazırladığı, ışık tasarımını Koray Erhan Doğrul’un yaptığı “3 Kadın Bin Turna”; derdini, bedensel anlatımın önde olduğu performansla tiyatro sahnesine taşıyor.

Tiyatro Tatavla; “3 Kadın Bin Turna” projesiyle, kadına yönelik şiddetle ilgili uluslar arası kamuoyu oluştururken aynı zamanda, dünyada tuhaf bir şekilde yoksunluğu hissedilen “Kadına Yönelik Şiddet Utanç Müzesi”nin İstanbul’da açılması için ön ayak olmayı hedefliyor.

11 Şubat 2014, Salı akşamı saat 20:30’da Kadıköy Emek Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşacak olan “3 Kadın Bin Turna”ya ait biletler; gişeden ve MyBilet’ten temin edilebilir.

Haberler

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.