Türkiye Eleştirmenleri Birliği (TEB) Yılın Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Digital CameraMimesis Haber / Unesco’nun sivil toplum kuruluşlarından olan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (T.E.B)’nin geleneksel “Yılın Tiyatro Ödülleri”, Sadri Alışık Kültür Merkezi Çolpan İlhan Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törende, “Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü”ne “Savunma” başlıklı oyunuyla değer görülenlerden Hakan Gerçek turnede olduğu için törene bir mesajla katılırken, ödülü “emaneten” Tilbe Saran’a verildi.

Yılın Erkek Oyuncu Ödülü’nün Amerikalı oyun yazarı ve oyuncu Tracy Letts’in “Katil Joe”daki Joe Cooper karakteriyle diğer sahibi olan Engin Hepileri ise ödülünü usta oyuncu Serpil Tamur’dan aldı.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin tüm üyelerinin kapalı oyla belirledikleri geleneksel ödül oylamasında “2013–2014 T.E.B Yılın Kadın Oyuncusu” ödülüne Oyun Atölyesi yapımı “Kim Korkar Hain Kurttan” oyunundaki performansı ile değer görülen Zerrin Tekindor’un ödülünü, geçen yılın “En İyi Kadın Oyuncusu” seçilen Sumru Yavrucuk takdim etti.

“2013-2014 T.E.B yılın Tiyatro Oyunu Ödülü”nü, Serdar Biliş’in ve tiyatromuzun çok ödüllü yıldızı Tilbe Saran’ın öncülüğünde kurulan Pürtelâş Tiyatro’nun 2014 yılının ikinci ayında perde açan ilk oyunu “Savaş” değer görülürken, Pürtelâş Tiyatro ekibine ödülünü sinema ve tiyatromuzun abide ismi Nedret Güvenç sundu.

Bu yılın “Onur Ödülü”ne değer görülen Haldun Dormen ise ödülünü 2013’ün onur ödülü sahibi Gülriz Sururi’nin elinden aldı.

Törene Attila Atasoy, Özdener Koyutürk eşliğinde tango şarkılarıyla, Gülsen Tuncer “Kuva-yi Milliye Destanı”ndan Nazım Hikmet’in dizeleriyle ve Çiğdem Erken son albümünden örneklerle katkı sağladı.

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.