Urla’da Tiyatro Krizi

urlatiyatro_icİzmir’in Urla İlçesi’nde dördüncüsü düzenlenen Toprak Sahne Tiyatro Festivali’nde beklenmedik bir skandal yaşandı. CHP’li Belediye Başkanı Sibel Uyar, meydanda tiyatro oyunu sahnelenmesini engellemek istedi.

İzmir’in Urla İlçesi’nde dördüncüsü düzenlenen ve dört gün sürecek Toprak Sahne Tiyatro Festivali’ni CHP’li belediye engellemeye çalıştı.

Dört gün sürecek festival kapsamında yurdun birçok yerinden 26 tiyatro topluluğu Urla’ya geldi. İlçe merkezi ve köylerinde oyunların sergilenmesi için Urla’da buluştu. Atölye faaliyetleri ve söyleşilerin de düzenlendiği festival katılımcıları arasında ünlü sanatçılar Orhan Aydın, Işıl Özgentürk, Turgay Tanülkü, Orhan Alkaya, Yaşar Gündem ile CHP Kültür Komisyonu üyesi Zeynep Altıok da yer aldı.

Festival kortejin bando eşliğinde yürüyüşü ile başladı. Renkli görüntülerin ardından Malgaca Pazarı’nda sokak tiyatrosu sahnelendi. Filistin’deki savaşın insanlarda yol açtığı yıkımı canlandıran oyuncular izleyenleri hüzünlendirdi. Ardından sanatçıların katılımı ile panel yapıldı.

Zabıta: Boşaltın!
Akşam saatlerinde Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’nun “Palto” isimli oyunu, Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun da “Titanik Orkestrası” adlı oyununu izlemek için vatandaşlar Demokrasi Parkı’ndaki amfi tiyatroda toplandı. Oyunlar başlamadan önce Urla Belediyesi Zabıta Memurları geldi. İki zabıta memuru sahneye çıkarak, “Durun! Burada kafanıza göre tiyatro yapamazsınız” dedi. Zabıta “İzniniz var mı” diye sordu. Festivali düzenleyen Toprak Sahne Tiyatrosu temsilcilerinden Serkan Baştürk, “Valilikten iznimiz var. Urla Belediyesi’ne de gerekli dilekçeyi yazmıştık” yanıtını verdi. Baştürk olayı şöyle anlattı:

“Zabıtalar ‘Ses sistemini toplayın ve burayı terk edin. Park boşaltılmazsa polis çağırırız. Hepinizi toplar götürürler, biz de sizi seyrederiz’ dedi. Biz de parkların ve sokakların kamusal alan olarak halka açık olduğunu, buralarda kamu yararı taşıyan sanat etkinlikleri yapmanın en doğal hakkımız olduğunu söyledik. Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın kendilerine sözlü olarak Demokrasi Parkı’nı kullanabileceklerini bildirdiğini söyledik. Ardından alana zabıta müdürü de geldi. ‘Şikayet var. Ayrıca elektriği de kesmem gerekecek. Fakat bunu yapmayacağım. Hakkınızda tutanak tutacağız. Dört gün boyunca her akşam tutanak tutacağız’ ifadelerini kullandı.”

Zabıta ekipleri “Belediyeye ait parkın ve elektriğin izinsiz kullanıldığı” gerekçesi ile tutanak tuttuktan sonra ayrıldı. Daha sonra oyuncular sahneye çıktı ve yaklaşık bin kişi iki tiyatro oyunu izledi.

Orhan Aydın: Sanat düşmanlarına set olacağız
Festival kapsamında Urla’da bulunan Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Orhan Aydın, tutanağın bir suretini alarak, kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Aydın “Biz iktidarın çıkardığı TÜSAK denilen düşmanlıkla karşı karşıyayken ve yerel yönetimler aracılığı ile sanatsal girişimlerimizi örmek için yola çıkmışken, İzmir gibi bir kentte bir ilçe belediyesinin tiyatro buluşmasını budayan, karşısına koyup düşman ilan eden bir davranış ile karşılaşmış olmak hem üzücü, hem de tüm yurttaşların sorgulaması gereken bir durum. Ancak çaresi yok, hangi noktada olursa olsun, sanat düşmanlarına set olmaya çalışacağız” dedi.

Orhan Alkaya: Urla bunları hak etmiyor
Sanatçı Orhan Alkaya da “Bir festivale geldik, üzücü bir tablo ile karşılaştık. Adeta düşman kuvvetler gibi algılandığımızı fark ettik. Zaten yeni belediye yönetiminin ilk iş olarak Toprak Sahne Tiyatrosu’nu kullandıkları binadan çıkarması, belediyede çalışan tiyatrocuları işten kovması can sıkıcıydı. Bir de üzerine tutanak olayının yaşanması çok kötü oldu. Aynı zamanda komik. Urla bunları hak etmiyor” diye konuştu.

‘Belediye kösteğine karşı halk desteği’
Festivali düzenleyen Urla Toprak Sahne Tiyatrosu şu açıklamada bulundu:

“Üç yıldır belediyenin desteği ile gerçekleştirdiğimiz ve bu sene dördüncüsünü düzenlediğimiz festivalimize Urla Belediyesi’nin yeni yönetimi destek vermemekte, bilakis köstek olmaya çalışmaktadır. Festivalden bir ay önce belediyeden destek istemiş, ihtiyaçlarımızı belirtmiştik. Belediye cevap vermedi. Biz de Toprak Sahne Tiyatrosu olarak Urla esnafı ve halkı ile güç birliği yapıp festivalin tüm finansmanını sponsorluklarla sağlamaya çalıştık. Gelen tiyatro ekiplerinin konaklaması için Selçuk Belediyesi 60 adet çadır gönderdi. Bir Urla Belediye Meclisi Üyesi ise kamp alanı sahibinden çadır alanını tahsis etmemesini istedi. Kamp sahibi kabul etmedi, sanatın, öğrencilerin, gençlerin yanında durdu.Tek eksiğimiz köylerde tiyatro oyunları sergileyebilmek için bir otobüs verilmesiydi. Urla Belediyesi bunu da temin etmedi. Konak Belediyesi bir minibüs gönderdi. Son olarak da oyunlar başlamadan önce tutanak olayı yaşandı. Geçen yıl Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul’da belediye ve vali, aynı gerekçe ile uygulamalar yaparak, aynı zihniyette davranış sergilemişti. Ne yazık ki Urla Belediyesi Türkiye’nin dört bir yanından ilçemize gelen misafirlerimizi de umursamadı. Anneler imdadımıza yetişti. Yemekleri annelerimiz yapıyor. Urla halkı ve esnafımız bizi destekliyor, yardımcı oluyor. Tüm zorluklara karşın tiyatro yaşıyor, halkla buluşuyor.”

Yasal prosedüre göre Urla Belediyesi tutanağı savcılığa vermesi gerekiyor.

Sol