“Bersisa” Tiyatro Oyununun Galası Yapıldı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

bersisa11_2_14229321_5374911Devlet Tiyatroları tarafından sahneye konulan ve Mevlana’nın bir meselinden yola çıkan “Bersisa” isimli tiyatro oyununun galası yapıldı.

Oyunun yönetmeni Gülebru Turna, Cevahir Sahnesi’nde sergilenen gösterim öncesi yaptığı açıklamada, oyunun kendileri için önemine değinerek, “Metnin yazılmasından bu güne kadar 10 yıla yakın bir süre geçti. Şartların olgunlaşmasını bekledik. Sabır önemli, beklemenin sonunda bu zamana denk gelmesinin daha iyi olduğunu hep beraber gördük. Hepimiz için çok heyecan verici bir süreç. Daha da geniş kitlelere ulaşmayı umut ediyoruz” dedi.

Kardeşi Boğaç Babür Turna’yla birlikte oyunun senaristliğini de üstlenen Turna, “Bersisa”nın farklı bir hikaye olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu güne kadar tasavvuf konulu oyunlarda hep tasavvuf yücelerinin hayatlarının anlatılmaya çalışıldığını gördük. Tabi bu bir yöntem ama biz böyle bir insanın hayatını ne kadar anlatabiliriz. Hz. Mevlana büyük bir filozof, bir tasavvuf bilgesi, bir şair. Bizim söylememiz gereken, o ne söylüyorsa o. Hayatını değil de bize söylediklerini, çağlar sonrasına söylediklerini işledik oyunda.”

Oyunda rol alan isimlerden Can Sözeri de oyunda şeytan rolünü canlandırdığını aktararak, “İnsanların, gerçek şeytanın da yaptığı gibi tamamen zayıf noktalarını ve kibrini kullanarak, onları etkilemek ve istediği noktaya çekmek boyutunda bir davranışı var rolümün” diye konuştu.

Oyunu oynamaya başladıktan sonra hayatında değişimler olduğunun altını çizen Sözeri, şöyle konuştu:

“Kendi içsel yolculuğumda, Bersisa’nın düştüğü hataları görmeye başladım. Bu benim için çok önemliydi. O yüzden Bersisa’nın benim için en çok ifade ettiği şey, kendi yolculuğumda bana kattıkları oldu. Ben rolü canlandırırken bir yandan kendi karakterimi geliştirmiş oldum. Bu oyundaki şeytan da hayatımızda sürekli yanı başımızda olan ve sürekli düşünceleriyle hayatımızı etkilemeye çalışan bir varlık. O varlığı ben kendi hayatımda da buldum. Umarım bu oyunu izleyen herkes, kendi hayatında kendi şeytanıyla yüzleşme cesaretini gösterir.”

Gökalp Kulan, Eray Cezayirlioğlu, Hakan Güngör, Ozan Uz, M. Zeynep Aytekin gibi isimlerin de rol aldığı oyun, Mevlevilikle ilgili sırları bulmaya talip olan bir akademisyenin, kendisini zamanın ve mekanın dışında ama hakikatin içinde, bir meselin ortasında bulmasını konu ediniyor.

Yeni Şafak

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.