Gönül Ülkü Özcan İçin H. Taner Sahnesi’nde Tören Yapılacak

63987İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bir dönem Şehir Tiyatroları içerisinde yer alan Gönül Ülkü Özcan için bir açıklama paylaştı. Özcan’ın yitirmenin üzüntüsünü yaşadıkları belirtilen açıklamada ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileyen İBBŞT, Gönül Ülkü Özcan’ın cenazesinin yarın (4 Kasım) 10.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenecek törenden sonra Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verileceğini bildirdi.

GÖNÜL ÜLKÜ ÖZCAN KİMDİR?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Özcan, 28 Şubat 1931’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta, ailesinin desteğiyle 1947’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdi. 1962’de tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Gazanfer Özcan’la evlenene kadar Şehir Tiyatroları’nda çalışan sanatçı, daha sonra eşiyle birlikte Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu.

Özcan, 2002’deki rahatsızlığına kadar kendi tiyatrolarında çalıştı. 2003’de yeniden sahnelere dönen sanatçı, az sayıda sinema filminde de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı bir diziyi eşi ve kadrosuyla birlikte 16 yıl oynayan sanatçı, “Sabahsız Geceler”, “Satılmış Hayatlar”, “Hürriyet Uğruna Mukaddes Yalan”, “Vur Patlasın Çal Oynasın” isimli yapımların yanı sıra “Avrupa Yakası” ve “Yalan Dünya” isimli dizilerde rol aldı.

En son 2015’te “Yaz’ın Rüyası” adlı televizyon dizisinde oynayan usta oyuncu, 2014’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Evrensel