21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yıl 21’incisi düpage_21-yapi-kredi-afife-tiyatro-odulleri-sahiplerini-buldu_409335423zenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu Afife Jale anısına verilen ödüller için Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü Merve Dizdar, “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü Şerif Erol aldı.

İstanbul’da ilk kez sahnelenen 155 oyun arasından aday gösterilen 10 farklı oyun ödül kazandı. “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülünü Bakırköy Belediye Tiyatrosu’ndan “Gülünç Karanlık” alırken “Yılın En Başarılı Yönetmen” ödülü “Godot’yu Beklerken” oyunuyla Şahika Tekand’a gitti.

21 yılın 20’sinde Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin sunumunu yapan Korhan Abay görevini Ayça Varlıer‘e devretti. Abay, sahneden inmeden önce yaptığı konuşmasında “Bizim ülkemizde çok anlaşılmasa da bırakmasını bilmek çok önemli” dedi. Abay’ın bu konuşması kuvvetli bir alkış aldı. Abay, sahneyi Varlıer’e bırakırken “Şimdi ‘İzmir’in dağlarında çiçek açan’ bir marş söyleyebilirdim söylemek isterdim ama organizasyonu yapanları zor durumda bırakmak istemiyorum” dedi. Abay sözlerinin ardından başlayan yoğun alkış içinde sahneyi terk etti.

Haldun Dormen’in başlattığı Afife Jale tiyarto ödüllerinde geçen sezon hayatını kaybetmiş, tiyatroya emek vermiş insanlar da unutulmadı. Sırasıyla her birinin ismi sayıdı: Münir Akça, Halit Akçatepe, Ayberk Atilla, Heyecan Başaran, Engin Cezzar, Mete Yılmazer, Mehmet Ege, Gönül Ülkü Özcan, Seyhan Güngör, Çetin İpekkaya, Bülent Kayabaş, İsrail Köse, Atilla Manizade, Yiğit Okur, Erdal Tosun, Vedat Türkali.

15 dalda ödül

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne geçen yıl “c”nün de eklenmesiyle ödüller toplam 15 dalda verildi. Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün sahibi “Hedwing ve Angry Inch” oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Murat Mahmutyazıcıoğlu layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi de Ayla Algan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü de Işıl Kasapoğlu‘na verildi.

Cem Yılmazer‘in iki farklı oyundan “Yılın EnBaşarılı Işık Tasarımı” ve “Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı” ödüllerini alması dikkat çekti.

“Aynı şeyi sanki Diyarbakır’dan birileri de bizi söylüyordu”

Kıran Resimleri oyunuyla “Yılın En Başarılı Sahne Müziği” ödülünü alan Ayşe Tütüncü, “Bu büyük bir onur. Afife Hanım’ın aydınlattığı bir sahnede jüriye teşekkür ederim, yaptığım işi ödülüe değer buldukları için. Bazı işleri yapmak daha bir boynunuzun borcudur. Kıran Resimleri,Kahramanmaraş katliamını anlatıyordu. Zaman zaman hakkaten gözyaşlarına boğulduk. Diyarbakır’da Sur yerle bir edileli çok zaman olmamıştı. Sanki 79’da Kahramanmaraş katliamında Aleviler ‘Neden duymuyorsunuz sesimizi / Duymayışınız nedendir bizi / farz et başkayım senden ne olur’ derken aynı şeyi sanki Diyarbakır’dan birileri de bizi söylüyordu” diye konuştu. Tütüncü’nün konuşması alkışlarla karşılandı.

KHK’yla ihraç edilen akademisyenlere adandı

Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü alan Murat Mahmutyazıcıoğlu da konuşmasında KHK’lar ile ihraç edilen akademisyenlere değindi. Mahmutyazıcoğlu, “Kanun hükmünde kararname ile haksız yere görevden uzaklaştırlan, hiçbir zaman öğrencileri olmadığım ama onurlu duruşlarına hayatım boyunca saygı duyacağım (Ankara Üniversitesi) Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeki meslektaşlarıma adamak istiyorum” dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.  

T24

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.