‘Kalfest’in İptal Gerekçesi: Bu Gelenek Yanlış, Bundan Sonra Yaptırmayacağım

kalfest[Diken’den Emrah Temizkan’ın haberini okurlarımız için paylaşıyoruz.]

Bakanlık tarafından ‘proje okul’ statüsüne alınan ve 52 öğretmeni başka okullara tayin edilen Kadıköy Anadolu Lisesi’nde 1999 yılından bu yana yapılan bahar festivali ‘Kalfest’e ilçe milli eğitim müdürlüğünden izin çıkmadı.

Türkiye’nin en büyük lise festivallerinden biri olarak kabul edilen ve 1999’dan bu yana her yıl düzenlenen ‘Kalfest’, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı programdan oluşuyor.

Söyleşilerin, turnuvaların, ‘Fark Yaratanlar’ ödüllerinin ve açık hava etkinliklerinin düzenlediği hafta içi programının devamında konser programının yer aldığı ‘Kalfest’, bu sene 15-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecekti.

Programa göre festivalin son günü MFÖ, Gripin, Cem Adrian ve Emrah IS sahne alacaktı.

Festivale ilçe milli eğitim müdürlüğünden izin çıkmazken, Diken’e konuşan Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri okul yönetiminin kendilerinin arkalarında olduğunu ancak ‘güvenlik endişesi’ taşıdıklarını söyledi.

İlçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilen izin dilekçesine ret kararı çıkmasının ardından milli eğitim müdürüyle görüşen öğrenciler, konuşmada kendilerine “Okullarda festival yapılması, sanatçılara para verilmesi eğlenceye giriyor. Eğitimle alakası yok. Bu gelenek yanlış, bundan sonra yaptırmayacağım” denildiğini aktardı.

‘Gerekçe sadece OHAL değil’

Milli eğitim müdürünün ‘aşağılayıcı bir ton’ takındığını ve kendilerine “Biz orada neler döndüğünü çok iyi biliyoruz. Bizden bir şey saklayamazsınız. Ben zaten izin vermeyeceğim. İnandırabileceğiniz bir argümanınız varsa buyrun. Bundan sonra hiçbir devlet okulu böyle bir şey yapamayacak” dediğini anlatan öğrenciler, ikna etmeye çalıştıklarını ancak başaramadıklarını kaydetti.

Gerekçenin sadece OHAL olmadığını savunan Kadıköy Anadolu öğrencileri, eylül ayı için başvurmayı düşündüklerini ancak umut taşımadıklarını söyledi.

Diken

Yorum


işlemi tamamlayınız: