7. Amed Tiyatro Festivali Başlıyor

Bu yıl 7.si yapılacak olan Amed Tiyatro Festivali’nin programı belli oldu. Amed Şehir Tiyatrosu’nin organize ettiği Festival, 26 Nisan Cuma günü Teatra Jiyana Nû grubunun “Tenê Ez” (Yalnız Ben) adlı oyunu ile başlayacak.

Haberin Kürtçesi için tıklayın.

Festival’de Diyarbakır ve Van ve İstanbul’dan tiyatro gruplarının yanı sıra bir de İran Kürt Bölgesinde yer alan Mahabad şehrinden de bir grup oyununu sergileyecek.

“Hakikat özgür kılar” başlığı altında yapılacak olan Amed Tiyatro Festivali kapsamında ayrıca Ezgi Keskin’in yöneteceği “Özgür Palyaço Güçleri” adlı bir workshop düzenlenecek.

5 Mayıs 2019 tarihinde sona erecek olan Festival kapsamında oyunlar, ÇandAmed Tiyatro Salonu’nda sergilenecek.

Akkuzu: “Bize destek sunan grupları davet ettik”

Amed Şehir Tiyatrosundan Yavuz Akkuzu festival ile ilgili olarak bianet’te konuştu. Akkuzu, kayyımların atandığı 3 yıllık süre zarfında kendilerine destek veren, sahnelerini açan, organizasyon desteği sunan tiyatro topluluklarına yer verdiklerini söyledi.

Akkuzu ayrıca festivali geçen sene kaybettikleri tiyatrocu arkadaşları Mehmet Emin Yalçınkaya’ya armağan ettiklerini belirtti.

Yavuz Akkuzu, bütün oyun gösterimlerinin ardından bugün itibariyle 163 gündür açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Guven’in ve hapishanelerde tutulan mahpusların açlık grevine dikkat çeken konuşmalar yaptıklarını söyleyerek, festivalde de aynı yönde mesajlar vereceklerini dile getirerek bu konuda duyarlılığın oluşmasına çalışacaklarını kaydetti.

Festival programı

26 Nisan Cuma 2019

FESTİVAL AÇILIŞI
Saat: 18.30

“TENÊ EZ”
Teatra Jiyana Nû- MKM (İstanbul)
Reji ve Adaptasyon: Rugeş Kırıcı, Cihad Ekinci, Ömer Şahin
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat:19.00

27 Nisan Cumartesi 2019

“TENÊ EZ”
Teatra Jiyana Nû- MKM (İstanbul)
Reji ve Adaptasyon: Rugeş Kırıcı, Cihad Ekinci, Ömer Şahin
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat:15.00

“BENDEN BU KADAR”

Seyyar Sahne (İstanbul)
Yazan-Oynayan: Burcu Halaçoğlu
Yazan-Yöneten: Celal Mordeniz
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

28 Nisan Pazar 2019

“MAL BE KOL”
Grup Ehûra (Mehabad)
Yöneten: Oumid Xakpur
Yazan: Husên Fezlûlahî
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

29 Nisan Pazartesi 2019

“ZARGOTIN ZÊRGOTIN E”
Tetra Mencel (Van)
Yazan: Çetoyê Zêdo
Yöneten: Nazmi Karaman
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

30 Nisan Salı 2019

“KOZIK”
Tetra Mencel (Van)
Yazan: Adalet Ağaoğlu
Yöneten: Perînaz Delazy
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

1 Mayıs Çarşamba 2019

“ZABEL”
BGST – Tiyatro (İstanbul)
Metin: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu
Reji: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Sevilay Saral
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

2 Mayıs Perşembe 2019

“ZABEL”
BGST – Tiyatro (İstanbul)
Metin: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu
Reji: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Sevilay Saral
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 15.00

“ALTÜST”
İstanbulimpro (İstanbul)
Doğaçlama
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

3 Mayıs Cuma 2019

“ALTÜST”
İstanbulimpro (İstanbul)
Doğaçlama
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 15.00

“ÖZGÜR PALYAÇO GÜÇLERİ”
Atölye Oyunu
Atölye Yürütücüsü: Ezgi Keskin
Yer: ÇandAmed Deneme Sahnesi Saat: 17.00

“TEYBA DAWÎ A KRAPP”
tiyARTro (İstanbul)
Yazan: Samuel Beckett
Yöneten: Emre Erdem
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

4 Mayıs Cumartesi 2019

“JI AKADEMIYÊ RE RAPOREK”
Şa Performans (İstanbul)
Yazan: Franz Kafka
Uyarlayan: Roşeng Rojbîr
Yöneten: Tuncay Özel
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 15.00

4 Mayıs Cumartesi 2019

“LÂL HAYAL”
DasDas Sahne (İstanbul)
Yazan: Sevilay Saral
Yöneten: Ezel Akay, Aysel Yıldırım
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

5 Mayıs Pazar 2019

“TARTUFFE”
Amed Şehir Tiyatrosu (Amed)
Yazan: Moliere
Yöneten: Rüknettin Gün
Yer: ÇandAmed Tiyatro Salonu Saat: 19.00

Bianet